Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

May 1, 2018

Czy darowizna przez Gminę nieruchomości na rzecz spółki wodociągowej podlega opodatkowaniu VAT

0 1308

Gmina chce przekazać w formie darowizny na rzecz spółki wodociągowej nieruchomość zabudowaną tj. działkę gruntu, na której zlokalizowana jest budowla - droga utwardzona asfaltem. Gmina wykorzystywała tę nieruchomość na cele publiczne z przeznaczeniem na realizację zadań z zakresu gminnych dróg. Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jej nabyciem, importem lub wytworzeniem. Czy darowizna przez Gminę nieruchomości zabudowanej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Jeśli z nieruchomością nie wiązało się prawo podatnika do odliczenia podatku wynikającego z jej nabycia, wytworzenia lub ulepszenia budynku, to późniejsza darowizna nie może być uznana za odpłatną dostawę, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z przepisów ustawy o podatku VAT, a jego przekazanie jest traktowane jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Ponadto ustawodawca wskazał, iż przez odpłatną dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości bądź w części.

Powyższe oznacza, że darowiznę uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem.

Należy pamiętać, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Będą to zatem wszystkie wykonywane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany, wynajmu, dzierżawy, czy darowizny. Tak więc Gmina dokonując darowizny nieruchomości zabudowanej na rzecz spółki wodociągowej jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu ustawy.

Reasumując, Gmina dokonując darowizny przedmiotowej nieruchomości, od której przy jej nabyciu nie przysługiwało jej prawo do odliczenia, nie powinna tej czynności opodatkować podatkiem VAT, bowiem nie stanowi ona czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH:czynności tej nie wykazuje się w deklaracji.

Karol Zen

<span><span><span><span>Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art.5 ust.1, art. 7 ust. 2, art.15 ust. 1 i 6 </span></span></span></span>ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.