Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

December 1, 2018

Czy dostawa dysków twardych SSD objęta jest procedurą odwrotnego obciążenia

0 1186

Czy dostawa – DYSK SSD powyżej 50.000 zł wartości na fakturze jest objęta procedurą odwrotnego obciążenia zgodnie z zał. Nr 13? Nasz Klient wystawił fakturę ze stawką 23% a moim zdaniem winno być odwrotne obciążenie.

ODPOWIEDŹ

Transakcja ta powinna być rozliczona na zasadach ogólnych. Oznacza to, że Państwa Klient prawidłowo zastosował stawkę 23%.

UZASADNIENIE

O obowiązku opodatkowania danej transakcji na zasadzie tzw. odwrotnego obciążenia, stanowi art.17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego treścią, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  • b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Na dzień dzisiejszy dyski SSD nie są wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, który wymienia towary objęte odwrotnym obciążeniem.

W dniu 10 października 2017 r. Rada Unii Europejskiej wydała decyzję wykonawczą 2017/1856 z dnia 10 października 2017 r. w sprawie upoważnienia Rzeczypospolitej Polskiej do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 193 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Z ww. decyzji wynika, że Polska w dniu 7 października 2016 r. zwróciła się do Komisji Europejskiej o przyznanie odstępstwa od art. 193 dyrektywy 2006/112/WE w celu zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do dostaw dysków twardych, takich jak dyski SSD i HDD. Jak wskazała Rada UE w tej decyzji dyski twarde stały się kolejną kategorią produktów wykorzystywanych do wyłudzeń VAT w Polsce. Dlatego Rada UE zaaprobowała wniosek Polski i upoważniła Polskę do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do dostaw dysków twardych SSD i HDD, od dnia 1 stycznia 2018 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku.

Przyznanie Polsce upoważnienia do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do dostaw dysków twardych SSD i HDD od 1 stycznia 2018 r. nie oznacza automatycznego objęcia tych towarów odwrotnym obciążeniem. Niezbędna jest bowiem zmiana ustawy o VAT. Zmiana ta powinna dotyczyć wykreślenia dysków z załącznika nr 13 do ustawy, przy równoczesnym ich ujęciu w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

Do dnia dzisiejszego nie znowelizowano ustawy w tym zakresie.

Natomiast Dyski twarde HDD i SSD zostały od stycznia 2017 r. włączone do załącznika nr 13 do ustawy o VAT i są towarami, których zakup może skutkować u nabywcy odpowiedzialnością solidarną jeżeli sprzedawca nie rozliczy z tytułu tej dostawy podatku należnego. Odpowiedzialność solidarna może wystąpić, gdy wartość towarów, wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy, nabywanych od jednego podmiotu dokonującego ich dostawy, bez kwoty podatku przekroczy w danym miesiącu kwotę 50 000 zł. Szczegółowo kwestie odpowiedzialności solidarnej regulują przepisy art. 105a-105d ustawy o VAT oraz wspomniany już załącznik nr 13 do ustawy.

Na dzień dzisiejszy dyski SSD nie są objęte odwrotnym obciążeniem. Dlatego opisaną przez Czytelnika transakcję należy opodatkować na zasadach ogólnych i prawidłowo jest zastosowana stawka 23% (art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a ust.1 ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.17 ust.1 pkt 7, art.41 ust.1, art.146a pkt.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.