Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

September 1, 2013

Czy hurtownia może prowadzić magazyn konsygnacyjny

0 988

Prowadzimy hurtownię materiałów budowlanych. Dużą ilość towaru sprowadzamy od jednego kontrahenta z Niemiec. Czy możemy otworzyć magazyn konsygnacyjny i bezpośrednio z niego dokonywać sprzedaży niemieckich produktów?

ODPOWIEDŹ

Nie, jako hurtownia nie mogą Państwo prowadzić magazynu konsygnacyjnego.

UZASADNIENIE

Magazyn konsygnacyjny to, według art.2 pkt 27c ustawy o podatku od towarów i usług, wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, o którym mowa w art. 97 ust. 4, miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej przemieszczonych przez niego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do tego miejsca, z którego podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, przechowujący towary, pobiera je, a przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel następuje w momencie ich pobrania. Prowadzącym magazyn konsygnacyjny jest podatnik, który przechowuje w magazynie konsygnacyjnym towary i pobiera je z tego magazynu (art.2 pkt 27d ustawy).

Przedsiębiorca zamierzający prowadzić magazyn konsygnacyjny musi spełnić określone w ustawie o VAT warunki. Podstawowe warunki zostały określone w art.12a ust.1 ustawy i zgodnie z nimi:

  1. podatnik podatku od wartości dodanej nie może być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony;

  2. przechowywane w magazynie konsygnacyjnym towary muszą być przeznaczone do działalności produkcyjnej lub usługowej, z wyłączeniem działalności handlowej, przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny;

  3. prowadzący magazyn konsygnacyjny, przed pierwszym wprowadzeniem przez podatnika podatku od wartości dodanej towarów do tego magazynu, musi złożyć w formie pisemnej naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze prowadzenia magazynu konsygnacyjnego zawierające:a) dane podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego oraz prowadzącego magazyn konsygnacyjny, dotyczące ich nazw lub imion i nazwisk, numerów identyfikacyjnych stosowanych na potrzeby odpowiednio podatku od wartości dodanej i podatku, adresu siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz adresu, pod którym znajduje się magazyn konsygnacyjny,b) oświadczenie podatnika podatku od wartości dodanej, że zamierza dokonywać przemieszczenia towarów, o którym mowa w art.11 ust.1, do magazynu konsygnacyjnego; w oświadczeniu wskazuje się prowadzącego magazyn konsygnacyjny;

  4. prowadzący magazyn konsygnacyjny musi prowadzić ewidencję towarów wprowadzanych do tego magazynu, zawierającą datę ich wprowadzenia, datę pobrania towarów z magazynu, dane pozwalające na identyfikację towarów, a w przypadku, o którym mowa w art.20b ust.3 - także dane dotyczące powrotnego przemieszczenia towarów.

Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, że jednym z warunków niezbędnych do prowadzenia magazynu konsygnacyjnego jest to, że przechowywane w nim towary muszą służyć procesom produkcyjnym lub usługowym, natomiast nie mogą służyć działalności handlowej. Państwo prowadzą hurtownię, a z zadanego pytania wynika, że przechowywane w magazynie towary byłyby przeznaczone do sprzedaży, nie do produkcji czy świadczenia usług. A zatem nie spełniają Państwo podstawowego warunku uprawniającego do prowadzenia magazynu konsygnacyjnego.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy