Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

October 31, 2013

Czy koszty opłat drogowych na terytorium Niemiec stanowią import usług

0 3027

Pytanie dotyczy opłat za przejazd autostradą w Niemczech, rozliczanych w ramach płatności TOLL COLLECT, płatnych kartami paliwowymi DKV, oraz przedpłat karta płatniczą DKV w systemie VIATOLL. Czy dokument "MAUTAUFSTELLUNG" otrzymany z firmy TOLL COLLECT z Niemiec za przejazdy autostradą dokumentuje import usług, czy traktować to jak notę obciążeniową i nie rozpoznawać VAT?

ODPOWIEDŹ

Firma DKV Euro Service jest operatorem kart paliwowych, który oferuje swoim klientom rozliczenia we wszystkich systemach opłat drogowych jakie aktualnie funkcjonują w Europie. Karty paliwowe DKV służą do rozliczeń w ramach elektronicznych systemów pobierania myta, między innymi: Toll Collect w Niemczech, GO Box w Austrii, Premid w Czechach, Myto w Słowacji, Telepasswe Włoszech, TIS PL oraz Ecotaxe we Francji, Via T w Hiszpanii oraz viaTOLL w Polsce.

Opłaty drogowe (myto) w Polsce mają charakter opłaty administracyjnej uiszczanej przez przedsiębiorców za przejazd po drogach krajowych. Opłaty te są nakładane przez ustawodawcę i konieczne do poniesienia, lecz nie stanowią one wynagrodzenia za jakiekolwiek usługi. W praktyce prawa podatkowego przyjęte jest stanowisko, że tego typu opłaty znajdują się poza systemem podatku od towarów i usług, gdyż nie spełniają one definicji świadczenia usług w rozumieniu art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Pobieranie opłat drogowych na terytorium kraju jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, dlatego też firma ViaToll wystawia przedsiębiorcom noty obciążeniowe za opłaty drogowe, które nie są obciążone podatkiem VAT.

Dokument „Mautaufstellung” z firmy Toll Collect jest to zestawienie opłat drogowych w danym okresie, poniesionych przez Państwa firmę na terytorium Niemiec. Domyślam się, że rachunek lub też inny dokument (np. notę obciążeniową) za opłaty drogowe otrzymują Państwo od operatora kart DKV, ponieważ to on jest pośrednikiem w Państwa rozliczeniach z firmą Toll Collect.

Powstaje pytanie, czy istnieje u Państwa obowiązek rozpoznania importu usług z tytułu opłat drogowych zakupionych poza terytorium kraju (np. w Niemczech)? Otóż zgodnie z art.2 pkt.9 UPTiU, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt.4 UPTiU. Pod pojęciem import usług należy rozumieć czynności, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • wykonywana czynność stanowi usługę w myśl art.8 UPTiU,

  • miejsce świadczenia usługi w myśl art.28b-28n UPTiU znajduje się na terytorium Polski,

  • usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a w przypadku usług związanych z nieruchomościami, podatnik ten nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce,

  • usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, bądź osoba fizyczna, będąca podatnikiem, a także osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

Na podstawie powyższych rozważań należy stwierdzić, że opłaty drogowe uiszczane poza granicą Polski nie stanowią usług w myśl art.8 UPTiU i nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, w związku z tym nie ma do nich zastosowania przepis art. 28b ust. 1 UPTiU. W konsekwencji po stronie nabywcy opłat drogowych nie wystąpi import usług.

Dorota MrózBiegły Rewident