Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , KASY REJESTRUJĄCE

September 30, 2016

Czy można wysłać nabywcy fakturę konsumencką zamiast paragonu fiskalnego

0 1391

Spółka z o.o. prowadzi sprzedaż wysyłkową telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów. Płatności regulowane są za pomocą przelewów, za pobraniem, Dotpay, Paypal (nie ma opcji gotówkowej). Niestety zwolnienie z kasy fiskalnej w tym przypadku nie przysługuje i dla osób fizycznych wystawiane są paragony fiskalne. Spółka zleciła prowadzenie magazynu (firma zewnętrzna). Czy w związku z powyższym wraz z towarem Spółka może wysyłać fakturę konsumencką (ze wskazaniem do jakiego paragonu jest wystawiona) zamiast paragonu fiskalnego? Czy musi być wysyłany paragon fiskalny?  

ODPOWIEDŹ

Czytelnik może dokumentować każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej również dodatkowo fakturą bez uzyskania żądania, o którym mowa w art. 106b ust. 3 ustawy, jednakże sprzedaż ta przede wszystkim musi być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, a paragon powinien być załączony do egzemplarza faktury pozostającego u Czytelnika.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub/i rolników ryczałtowych, mają obowiązek, przy zastosowaniu kas fiskalnych, prowadzić ewidencję obrotu oraz kwot podatku należnego, o ile sprzedaż ta nie została objęta zwolnieniem z takiego obowiązku.

Prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej przy prowadzeniu sprzedaży wysyłkowej przysługuje podatnikom na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w związku z poz. 37 załącznika. W załączniku tym możemy przeczytać, że zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej podlega dostawa towarów w systemie wysyłkowym, a więc pocztą lub przesyłką kurierską, w sytuacji, w której dostawca towaru otrzymuje w całości zapłatę za pośrednictwem poczty, banku albo spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Ze zwolnienia tego nie mogą jednak skorzystać podatnicy, którzy sprzedają sprzęt telewizyjny, radiowy i telekomunikacyjny (§ 4 pkt 1 lit.i rozporządzenia). Sprzedawca internetowy, który w swojej ofercie ma produkty z którejś z tych kategorii, jest zobowiązany wystawić do każdej sprzedaży paragon fiskalny.

Zatem podatnicy dokonujący sprzedaży wysyłkowej telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Z powyższego wynika, iż obowiązek wydawania wydrukowanego dokumentu nabywcy istnieje w przypadku dokonania każdej sprzedaży rejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Zatem sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby przekazać do dyspozycji nabywcy wydrukowany z kasy rejestrującej dokument potwierdzający sprzedaż.

W myśl art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,

  2. sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Zgodnie z art. 106h ust. 1 ustawy, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Natomiast ust. 3 powyższego przepisu stanowi, że w przypadku gdy faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik zostawia w dokumentacji paragon dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę.

Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wysyłkowej towarów i rozważa możliwość wydawania konsumentom faktur, bez żądania, o którym mowa w art. 106b ust. 3 ustawy o podatku VAT.

Mając więc na uwadze konieczność zapewnienia konsumentowi prawa do otrzymania dowodu nabycia towaru, co wprost wynika z powołanego powyżej art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, sprzedaż w systemie wysyłkowym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Czytelnik winien ewidencjonować przy użyciu kasy rejestrującej, a oryginał paragonu załączyć do pozostającego u niego egzemplarza faktury.

W konsekwencji zrealizowane zostanie prawo konsumenta w zakresie otrzymania dokumentu zawierającego podstawowe dane o zawartej transakcji, gdyż nabywca wraz z towarem otrzyma dokument potwierdzający dokonany przez niego zakup (czyli w omawianej sprawie fakturę VAT), a także sprzedaż zostanie prawidłowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 i § 4 pkt 1 lit.i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, art. 106b ust.1 i ust. 3, art. 106h ust. 1 i ust.3, art. 111 ust. 1 i ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.