Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

February 2, 2014

Czy nabycie używanego samochodu od kontrahenta z Holandii stanowi WNT

0 1030

Jako czynny podatnik podatku od towarów i usług dokonałem nabycia samochodu osobowego z komisu samochodowego z Holandii (podatnik podatku od wartości dodanej). Wskazana transakcja została udokumentowana umową kupna – sprzedaży. Mam wątpliwości czy nabycie tego samochodu stanowi w mojej działalności wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (nie posiadam żadnego rachunku) czy też jest to transakcja, której nie muszę ujmować w ewidencjach podatkowych?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady nabycie samochodu używanego od holenderskiego podatnika podatku od wartości dodanej będzie stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), chyba że dokonał Pan nabycia w ramach procedury marży.

UZASADNIENIE

Z ogólnej zasady wyrażonej w art.9 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) wynika, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przy czym przepis ten będzie miał zastosowanie pod warunkiem, że:

  • nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

  • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. 

Jednakże powyższa zasada nie znajduje zastosowania do czynności określonych w art. 10 ustawy o VAT. We wskazanym art.10 ust. 1 pkt 4 ustawodawca postanowił, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku gdy dostawa towarów używanych (art. 120 ust. 1 pkt. 4), w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, tzn. gdy ma miejsce w ramach procedury marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Z omawianych przepisów zatem wynika, że jeśli holenderski auto-handlarz, sprzeda Panu samochód używany i do wskazanej transakcji zastosuje procedurę marży, nie wystąpi u Pana wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Nie będzie więc Pan zobowiązany do rozliczenia wskazanej transakcji na zasadach WNT. Musi Pan jednak pamiętać, iż zobowiązany jest posiadać dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na zasadach procedury marży. Stanowisko to potwierdza między innymi interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łosicach o sygnaturze nr PPE/443-15/04/DW z dnia 08 października 2004 roku, w której uznano że „(…)Fakt potwierdzenia zakupu umową kupna – sprzedaży nie decyduje o tym, że nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie. Ważne jest czy samochód zostanie przez polskiego czynnego podatnika VAT kupiony od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nie jest podatnikiem VAT w innym kraju UE, lub też od podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT w tym kraju(…)”.

Reasumując należy uznać, że co do zasady nabycie samochodu używanego od holenderskiego podatnika podatku od wartości dodanej będzie stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), chyba że dokonał Pan tego nabycia w ramach procedury marży.

Na koniec warto wspomnieć, że z dniem 01 stycznia 2014 roku zmianie uległy przepisy ustawy o podatku VAT w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 10b w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ustawy o VAT) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik otrzyma:

  • fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

  • uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Zatem musi Pan pamiętać, że jeżeli nabycie samochodu używanego nie nastąpiło w ramach procedury marży i nie posiada Pan dokumentów potwierdzających nabycie na tych zasadach, to będzie Pan zobowiązany rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i dokonać rozliczenia kwoty podatku należnego z tytułu tej transakcji zgodnie z zasadami przewidzianymi dla WNT. Natomiast odliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokona Pan pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Kamila Paliwoda-Alejun