Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

December 3, 2012

Czy otrzymanie próbek towaru od unijnego konrahenta podlega opodatkowaniu

0 886

Sprowadzam z Francji kosmetyki i czasami otrzymuję nieodpłatne próbki. Czy otrzymanie tych próbek stanowi WNT? Czy powinnam wykazać je w deklaracji VAT -7 i w informacji podsumowującej?

ODPOWIEDŹ

 Nieodpłatne otrzymanie próbek od kontrahenta z Francji będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ale nie będzie ono podlegało opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.7 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.4 UPTiU opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Z treści tego przepisu wynika, że otrzymane nieodpłatnie próbki (bez wynagrodzenia) nie będą podlegały opodatkowaniu VAT. Potwierdzenie takiego poglądu można również wysnuć z zapisów art.31 ust.1 UPTiU, który mówi, że podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. W związku z tym, że otrzymali Państwo próbki nieodpłatnie, nie powstało żadne zobowiązanie wobec ich dostawcy. W konsekwencji, nie powinni Państwo ujmować tej transakcji w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

REASUMUJĄC

Nieodpłatne otrzymanie próbek od podatnika z innego kraju UE jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, a co za tym idzie nie należy tej transakcji wykazywać w deklaracji VAT-7 jak również w informacji podsumowującej VAT-UE.

Dorota Mróz

Biegły Rewident