Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , KASY REJESTRUJĄCE

December 1, 2015

Czy prezent w postaci pendrive podlega ewidencji na kasie fiskalnej

0 1502

W ramach działań marketingowych spółka daje klientom pendrive’y z logo. Niektórzy z klientów to spółki, ale zdarzają się też osoby prywatne. Czy takie prezenty podlegają ewidencji na kasie fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Tak, przekazanie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej prezentu w postaci pendrive podlega obowiązkowi ewidencji na kasie rejestrującej, w sytuacji, gdy:

  1. przy nabyciu lub wytworzeniu pendrive’ów spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz

  2. pendrive’y:

    • nie mogą być uznane za prezenty o małej wartości lub próbki lub

    • mogą być uznane za prezenty o małej wartości lub próbki, ale ich przekazanie nie następuje na cele związane z działalnością gospodarczą spółki.

UZASADNIENIE

W art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ustawodawca nakazuje podatnikom dokonującym sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje, w niektórych przypadkach, możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie, na przykład w przypadku, gdy obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest niewielki lub jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Jednakże zgodnie z treścią §4 pkt 1 lit.l rozporządzenia zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku dostawy zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Z powyższego wynika, że sprzedaż osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom ryczałtowym pendrive’ów, które są nośnikami danych cyfrowych, zawsze podlega obowiązkowi ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Powstaje jednak pytanie: czy nieodpłatną dostawę pendrive’ów klientom należy uznać za sprzedaż?

Z definicji zawartej w art.2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art.7 ust.2 ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Wyjątek stanowi nieodpłatna dostawa prezentów o małej wartości lub próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art.7 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług). Przypomnijmy, że, w myśl art.7 ust.4 ustawy o VAT przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Zgodnie natomiast z art.7 ust.7 ustawy przez próbkę rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

  1. ma na celu promocję tego towaru oraz

  2. nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Zatem nieodpłatna dostawa towarów w postaci pendrive’ów, w sytuacji, gdy przy ich nabyciu lub wytworzeniu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i w sytuacji, gdy towarów tych nie można, w świetle przytoczonych powyżej definicji, uznać za towary o małej wartości lub próbki, których przekazanie następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, mieści się w ustawowym pojęciu sprzedaży. Jeżeli dostawa ta jest dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, podlega ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Podstawa prawna: art.111 ust.1, art.2 pkt 22, art.7 ust.2-4 i ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; §4 pkt 1 lit.l rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ewa Konarska