Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ROZLICZENIA VAT

April 1, 2018

Czy prywatny najem mieszkania wpływa na prawo do odliczenia VAT

0 2235

Czy prywatny wynajem mieszkania wykazywany w deklaracji VAT-7 ma wpływ na ustalenie proporcji rocznej podatku naliczonego? Mam nadzieję, że nie bo to jest majątek prywatny, a od zakupów biurowych odliczam 100%, a jeżeli się mylę to będę musiał te zakupy odliczać proporcją?

ODPOWIEDŹ

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie od nabytych towarów i usług, które służą działalności opodatkowanej. Proporcję odliczenia należy stosować w przypadku braku możliwości przyporządkowania dokonanych zakupów do sprzedaży opodatkowanej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą w podatku VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług tylko i wyłącznie w takim zakresie, w jakim zakupy te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego podatnik jest obowiązany do bezpośredniego przyporządkowania dokonanych zakupów do czynności dających prawo do odliczenia.

Jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, podatnik ma prawo do odliczenia jedynie tej kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia.

W świetle ustawy o VAT, jeżeli podatnik dokonuje najmu prywatnego, nawet będąc osobą prywatną, staje się podatnikiem VAT. Przy czym należy pamiętać, że wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe jest zwolniony z podatku VAT.

Przepisy ustawy zobowiązują podatnika do przyporządkowania podatku naliczonego do sprzedaży dającej prawo do odliczenia i nie dającej takiego prawa. Gdy dokonanych zakupów nie da się jednoznacznie przypisać do poszczególnych sprzedaży, zastosowanie ma proporcja. Jest ona stosowana wtedy, gdy podatnik w ramach działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży o charakterze mieszanym - zarówno opodatkowanej VAT, jak i zwolnionej.

Reasumując, jeżeli dokonane zakupy biurowe służą wyłącznie czynnościom dającym prawo do odliczenia, Czytelnik może odliczyć cały podatek naliczony. Jeżeli służą tylko w części czynnościom opodatkowanym a w części zwolnionym i możliwe jest ich przyporządkowanie do poszczególnych czynności to odliczeniu podlegają w części w jakiej przypadają na sprzedaż dającą prawo do odliczenia i nie ma konieczności wyliczania proporcji.

Jeżeli nie będzie możliwe przypisanie zakupów biurowych w całości do czynności dających prawo do odliczenia /działalności poza najmem/, Czytelnik ma prawo do odliczenia jedynie tej części kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia - zatem w takiej sytuacji musi ustalić proporcję.

Należy pamiętać, że Czytelnik nie może odliczyć podatku naliczonego od zakupów biurowych związanych wyłącznie z najmem.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych wartość netto w pozycji 45 i podatek naliczony w pozycji 46 /z ewentualnym uwzględnieniem wyliczonej proporcji/.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 i art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.