Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

August 3, 2018

Czy przeniesienie kosztów opłaty drogowej VIATOLL na kontrahenta podlega opodatkowaniu VAT

0 1177

Wykonujemy usługi transportowe i niektórym kontrahentom doliczamy opłaty drogowe (VIATOLL). Czy opłata drogowa (VIATOLL), której kosztami obciążamy kontrahenta, zgodnie z zapisami umowy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (zaznaczam, że opłata jest na fakturze w osobnej pozycji)?

ODPOWIEDŹ

Opłata drogowa powinna stanowić element kalkulacyjny wynagrodzenia za świadczone usługi i być wliczona w cenę usługi. W przypadku świadczenia usług transportowych kwota należna od nabywcy powinna obejmować również równowartość opłat drogowych, którymi przewoźnik obciąża swoich klientów. Kwoty te, jako części świadczenia należnego od nabywcy powinny stanowić element podstawy opodatkowania usług transportowych.

UZASADNIENIE

ViaTOLL to elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi. Opłata pobierana jest na wybranych odcinkach dróg. Opłacie obowiązkowo podlegają pojazdy samochodowe lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Pozostałe samochody mogą dobrowolnie przystąpić do systemu i regulować należność bezobsługowo zamiast płatności ręcznej w miejscach poboru opłat.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podstawą opodatkowania, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, a także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Czytelnik wykonując usługi transportowe, niektórym kontrahentom dolicza opłaty drogowe (VIATOLL), które wykazuje w osobnej pozycji na fakturze.

Należy zauważyć, iż w każdym przypadku, przedmiotem czynności określonej umową jest konkretna usługa, a nie zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług, czy też części.Dla celów VAT w przypadku realizacji całego świadczenia jakim jest usługa transportowa - nie wyodrębnia się poszczególnych elementów. Świadcząc usługę podstawową wraz z usługami pomocniczymi, na fakturze należy uwzględnić całą usługę ze stawką właściwą dla świadczenia podstawowego.

W sytuacji opisanej w pytaniu nie ma podstaw do wyodrębniania równowartości opłat drogowych ponoszonych przez firmę transportową. Kwoty te powiększają podstawę opodatkowania usług transportowych, a w konsekwencji są opodatkowane VAT jako element tych usług. Dlatego opłata Viatoll powinna być wkalkulowana w całość usługi i opodatkowana stawką 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23 % należy wykazać w poz. 19 podstawa opodatkowania, w poz. 20 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.8 ust.1, art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.