Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

October 1, 2017

Czy sprzedaż radarów przez gminę podlega opodatkowaniu VAT

0 935

Gmina ze względu na zmianę przepisów nie może stosować już na drogach publicznych, które ma w swoim władaniu, urządzeń do pomiaru prędkości (fotoradarów). Zdecydowano zatem, iż wszystkie urządzenia pomiarowe zostaną sprzedane na wolnym rynku. Czy w takim przypadku wystąpi konieczność naliczenia podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż tych składników majątku, które związane były w gminie z wykonywaniem władztwa publicznego (dozwolonego przez inne akty prawa) nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Powyższe wyłącznie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy i dla jego pełnego zastosowania wymagane jest spełnienie dwóch warunków:

  • dotyczy wyłącznie organów władzy publicznej lub urzędów obsługujących te organy - np. gmina,

  • odnosi się wyłącznie do takich czynności, które są związane ściśle z realizacją zadań nałożonych innymi przepisami, a które z mocy prawa mają wykonywać te organy lub urzędy je obsługujące.

Organy władzy publicznej, takie jak gminy, będą zatem podlegały podatkowi VAT jedynie wobec takich czynności, które są realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Takie unormowanie w polskiej ustawie o VAT jest zgodne z art.13 ust.1 dyrektywy 112/2006/WE, gdzie wskazuje się, iż krajowe, regionalne oraz lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników VAT w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej.

Wspomniane urządzenie do pomiaru prędkości było wykorzystywane przez gminę na drogach publicznych do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. Jak wskazuje się bowiem w treści art.7 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego (art. 7 ust. 1 pkt 14).

Można zatem stwierdzić w świetle przywołanych wyżej przepisów (tj. art.15 ust.6 u.p.t.u. oraz art.7 ust.1 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym), że urządzenie do pomiaru prędkości wykorzystywane było przez gminę do utrzymania porządku i bezpieczeństwa na drogach publicznych, a więc do działalności publicznoprawnej. Zatem gmina nie występuje w przypadku dokonywania dostawy (sprzedaży) tych urządzeń jako podatnik VAT, a w związku z tym czynność ta nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynność nie podlega VAT, a zatem nie jest wykazywana w deklaracji VAT-7.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.15 ust.6 ustawy o VAT oraz art.7 ust.1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym.