Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

September 30, 2018

Czy szkolenie agentów ubezpieczeniowych może korzystać ze zwolnienia z VAT

0 855

Firma ubezpieczeniowa szkoli swoich agentów posiadających własną działalność - jest to szkolenie z „oferty” firmy. Czy wystawiając fakturę agentom za szkolenie moglibyśmy uznać, że jest to szkolenie zawodowe i zastosować „zw”? Czy gdybyśmy uzyskali dotację ze środków publicznych na takie szkolenia, to wówczas moglibyśmy uzyskać zwolnienie?

ODPOWIEDŹ

Prowadzone przez Czytelnika szkolenia będą korzystały ze zwolnienia od podatku tylko wówczas, jeżeli będą finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych

UZASADNIENIE

Zakres i zasady zwolnienia od podatku VAT dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43. ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania.

Z kolei w świetle ust. 1 pkt 29 ww. artykułu, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

  3. finansowane w całości ze środków publicznych - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W myśl natomiast § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Powołane wyżej przepisy przewidują zatem zwolnienie od podatku dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, bądź finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z powyższych przepisów.

Przepis art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 77 str. 1) definiuje usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego. Zgodnie z tym przepisem, usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Z kolei z art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE wynika, że zwolnione z podatku są transakcje kształcenia dzieci lub młodzieży, kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Z powyższego wynika, że zastosowanie zwolnienia z tytułu świadczenia usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego wymaga w szczególności tego, żeby podmiot dokonujący tej czynności można było uznać za odpowiedni podmiot prawa publicznego lub inną instytucję działającą w tej dziedzinie, której cele są uznane za podobne przez dane państwo członkowskie.

W interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr PT1/033/46/751/KCO/13/14/RD/50004 z dnia 30 maja 2014 r. czytamy, że „Podmiotem takim oprócz podmiotu określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (odpowiednio § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r.), tj. podmiotu prowadzącego działalność w zakresie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowanych ze środków publicznych, może być także podmiot, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 oraz w pkt 29 lit. a lub b lub § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r.”

Z opisu nie wynika aby:

  • Czytelnik był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania, zatem nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy,

  • świadczone usługi prowadzone były w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub świadczone były przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, zatem nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a i lit. b ustawy.

Z pytania wynika natomiast, że Czytelnik planuje uzyskać dotację ze środków publicznych na szkolenia. Jeżeli zatem, prowadzone przez Czytelnika szkolenia będą finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych wówczas usługi te mogą korzystać ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 14 w/w rozporządzenia Ministra Finansów lub, w przypadku gdy będą w całości finansowane ze środków publicznych ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju zwolnione od podatku - podstawa opodatkowania poz. 10.

Paulina Matuszewska

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt 26, pkt 29 ustawy z dnia 11-03-2004 r. o podatku od towarów i usług, § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień