Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , TRANSPORT

June 30, 2013

Czy transport importowanych towarów stanowi import usług

0 1145

Polska spółka nabyła od białoruskiej firmy X towar o wartości 11 000 euro. Towar został przywieziony do Polski przez białoruską firmę Y, a koszt transportu wyniósł 650 euro. W dokumencie SAD w polu 47 (obliczanie opłat) w podstawie opłaty została podana wartość towaru i wartość usługi transportowej, czyli podstawa do naliczenia VAT, w wysokości 11 650 euro. Czy w tej sytuacji należy dodatkowo wykazać w deklaracji VAT-7 import usług?

ODPOWIEDŹ

Nie, w Państwa przypadku nie wystąpi konieczność dodatkowego wykazania importu usług.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że transport towarów nabytych od białoruskiej firmy X świadczony był przez białoruską firmę Y tj. usługodawcę zagranicznego niemającego na terytorium Polski siedziby, jak również stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Transport realizowany był na trasie z miejsca wyjazdu z kraju poza Unią Europejską do Polski. Transport ten powiązany jest z importem towarów w rozumieniu art.2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do tego przepisu przez import towarów rozumieć należy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. W Państwa przypadku należy wziąć pod uwagę przepis art.29 ust.17 ustawy o VAT w myśl którego, podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art.31 ust.2 pkt 2 lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru. Przepis art.29 ust. 17 ustawy o VAT wskazuje na sytuacje, w których wyjątkowo nie dochodzi do importu usług jako odrębnej czynności opodatkowanej, a jedną z nich jest sytuacja, gdy wartość usługi nabytej od zagranicznego podmiotu zwiększa wartość celną importowanego towaru. W tym przypadku nie dochodzi w ogóle do importu usług, tzn. nie powstaje obowiązek zastosowania procedury rozliczania podatku przez usługobiorcę w oparciu o zasadę reverse charge.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy przypadek kiedy wartość usługi nabytej od zagranicznego podmiotu zwiększa podstawę opodatkowania importowanego towaru. Przypadki takie określają przepisy art.29 ust.13, 14 i 15 ustawy o VAT. W myśl tych przepisów podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Podstawa ta obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Elementy, o których mowa powyżej, wlicza się do podstawy opodatkowania również gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz fakt, iż nabyta usługa transportu towarów na trasie z Białorusi (czyli z kraju poza Unią Europejską) do Polski jest związany z importem towarów do Polski, a wartość tej usługi na mocy cyt. wyżej przepisów art.29 ust. 13-15 ustawy o VAT zwiększa wartość celną importowanego do Polski towaru, nie wystąpi u Państwa konieczność rozpoznania i wykazania w deklaracji VAT-7 importu usług z tytułu jej nabycia.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy

Od Redakcji: W styczniowym numerze naszego pisma opublikowaliśmy artykuł pod tytułem „Usługa transportowa ujęta w dokumencie SAD a import usług“. W artykule tym prezentujemy stanowisko odmienne od zawartego w artykule publikowanym powyżej, w podobnym stanie faktycznym uznając, że w sytuacji gdy faktura za usługę transportową została ujęta w dokumencie SAD, w związku z nabyciem usługi należy rozpoznać import usług opodatkowany stawką VAT 0%. Naszym zdaniem istnieją argumenty na poparcie obu stanowisk, w zależności od tego, czy uznamy, że ujęcie faktury transportowej w dokumencie SAD powoduje, że zwiększa ona wartość celną importowanego towaru. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozpoznanie importu usług opodatkowanego stawką VAT 0%, jednakże przyjęcie stanowiska prezentowanego w artykule opublikowanym powyżej również nie powoduje zaniżenia zobowiązania podatkowego.