Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

August 3, 2018

Czy wlewy dożylne witaminowe podlegają zwolnieniu z VAT

0 1279

Nasz klient prowadzi klinikę stomatologiczną, jest zwolniony z podatku VAT z art. 43.1. Planuję rozszerzyć działalność o usługi medycyny estetycznej oraz wlewy dożylne witaminowe. Czy wlewy witaminowe podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43.1.? Czy należy opodatkować je stawą VAT 23%? Jeśli nie podlegają zwolnieniu na podstawie w/w artykułu czy możemy zastosować zwolnienie z art 113 ust. 1 ustawy o VAT dla usługi medycyny estetycznej i wlewów witaminowych?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli świadczone przez lekarza dentystę wlewy witaminowe dożylne będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Jeżeli lekarz, oprócz usług zwolnionych świadczy usługi opodatkowane, może korzystać ze zwolnienia określonego w art.113 ust.1 ustawy.

UZASADNIENIE

W myśl ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Podstawową stawką podatku VAT jest stawka 23%, jednak ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku oraz zwolnienia od podatku VAT dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień. I tak, m.in. z podatku VAT zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania m.in. zawodów lekarza i lekarza dentysty. Jest to zwolnienie przedmiotowe.

Precyzując czynności, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, organy podatkowe i sądy rozpatrujące takie sprawy odwołują się do wykładni językowej. „Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. „Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie. Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia. „Przywracać” natomiast to doprowadzić coś do poprzedniego stanu, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, odnowić. „Poprawa” to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie.

Tak więc, aby określić, czy czynność dożylnych wlewów witaminowych podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, należy ustalić, czy będzie spełniała któreś z wyżej określonych funkcji, zadań.

Generalnie z interpretacji przepisów i wyroków sądów wynika, że wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem – nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od VAT.

Zgodnie z wyrokami sądów zwolnienie od podatku nie przysługuje każdej usłudze w zakresie opieki medycznej, ale tylko takiej, która realizowana jest w ściśle wskazanym celu, a mianowicie opiece służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jeżeli więc dożylne wlewy witaminowe będą stosowane w celu np. ogólnej poprawy stanu zdrowia, poprawy jakość życia pacjentów, eliminacji stresu czy z powodu profilaktyki przeciwstarzeniowej nie będą mogły być zwolnione z podatku VAT.

Z kolei zwolnienie podmiotowe dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in. odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Jeżeli więc lekarz stomatolog będzie wykonywał usługi medycyny estetycznej oraz wlewy dożylne witaminowe, które nie są zwolnione przedmiotowo z VAT, może skorzystać ze zwolnienia z art.113 ust.1 pod warunkiem, że wartość tych usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200.000 zł obrotu oraz nie przekroczy tej kwoty w trakcie roku. Należy pamiętać, że do sprzedaży nie wlicza się świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: nie dotyczy.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19, art.113 ust.1 ustawy o VAT.