Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

August 1, 2018

Czy wykorzystanie firmowej koparko-ładowarki do budowy swojego domu podlega opodatkowaniu VAT

0 1005

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, buduje prywatny dom jednorodzinny na własne cele mieszkaniowe. Ze względu na wysokie koszty świadczonych usług na rynku budowlanym i posiadaniu w majątku swojej firmy koparko-ładowarki chce za jej pomocą wykonać wykopy pod płot otaczający jego posesję. Czy w przypadku wykorzystania firmowej koparko-ładowarki (jest ona środkiem trwałym w firmie przedsiębiorcy) na prywatny cel niezbędne będzie naliczenie przez jego firmę należnego podatku VAT od takiej czynności?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca, wykorzystując składnik majątku zaliczony w jego firmie do środków trwałych zobowiązany będzie do naliczenia i rozliczenia należnego podatku VAT od takiej czynności.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w treści art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) wskazał, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Pod pojęciem odpłatnej dostawy towarów (art.7 ust.1 ustawy) należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie odpłatnego świadczenia usług (art.8 ust.1 u.p.t.u.) zostało zdefiniowane w ten sposób, iż każdy rodzaj świadczenia którego na gruncie ustawy nie można uznać za dostawę towaru, należy definiować jako świadczenie usługi.

Jednocześnie ustawodawca wskazał, iż nie tylko odpłatne dostawy towarów jak i odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu. W treści art.8 ust.2 ustawy wskazuje się, że odpłatnym świadczeniem usług będzie również sytuacja, w której:

  • towary stanowiące część przedsiębiorstwa podatnika zostaną użyte do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,

  • wystąpi nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W sytuacji zatem, w której majątek stanowiący środek trwały u podatnika (koparko – ładowarka) zostanie użyty do wykopania fundamentu pod płot na terenie prywatnej budowy, nastąpi nieodpłatne świadczenie usługi do celów osobistych podatnika. Dlatego też podatnik (przedsiębiorca) jest zobligowany do naliczenia podatku należnego VAT od takiej czynności. Zauważyć należy także, że ustawodawca wskazał na bardzo szeroką listę podmiotów powiązanych z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, co do których nieodpłatne wyświadczenie usługi powodować będzie konieczność naliczenia należnego podatku VAT.

Przykład

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, polecił nieodpłatnie wykopać fundament pod budowę altany swojemu byłemu pracownikowi (emeryt). W takim przypadku mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usługi na rzecz osoby wymienionej w art.8 ust.2 pkt 2 u.p.t.u. Niezbędne będzie zatem naliczenie należnego podatku VAT od takiej czynności.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7 ust.1 oraz art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.