Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , JPK

August 1, 2018

Czy wystawianie faktur na drukach akcydensowych powoduje konieczność sporządzania struktury JPK_FA

0 1060

Czy wystawianie faktur na drukach akcydensowych powoduje konieczność sporządzania struktury JPK_FA? W przypadku prowadzenia PKPiR w formie papierowej nie ma takiego obowiązku? Co w przypadku prowadzenia elektronicznego PKPiR, ale faktur wypisywanych ręcznie - biuro rachunkowe prowadzi dla klientów PKPiR elektronicznie, ale faktury wystawiają klienci sami, na gotowych drukach?

ODPOWIEDŹ

Wystawianie faktur na drukach akcydensowych nie powoduje konieczności sporządzania struktury JPK_FA. W przypadku prowadzenia PKPiR w formie papierowej nie ma obowiązku sporzadzania JPK.

W przypadku prowadzenia elektronicznego PKPiR, ale faktur wypisywanych ręcznie, jest obowiązek sporządzenia jedynie JPK-PKPiR.

UZASADNIENIE

W  przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w  postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej (JPK), wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą (art.193a §1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zatem, obowiązek sporządzania oraz wysyłania lub udostępniania pliku JPK dotyczy wszystkich przedsiębiorców prowadzących ewidencję w formie elektronicznej. Od lipca 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy na żądanie organów skarbowych mają obowiązek udostępnić pozostałe struktury JPK w zależności od tego, w jakiej formie pozostałe ewidencje prowadzą, m.in. JPK_FA - dla wszystkich wystawiających faktury, które generuje system do fakturowania lub system księgowy i JPK_PKPIR - dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą uproszczoną księgowość podatkową w postaci księgi przychodów i rozchodów np. w systemie księgowym.

Obecnie jedynie ewidencja VAT musi być prowadzona w formie elektronicznej (co wynika z art.109 ust. 8a ustawy o podatku od towarów i usług).

Zatem, jeśli przedsiębiorca prowadzi ewidencję PKPiR w formie papierowej, to nie ma obowiązku sporzadzania struktury PKPiR. Podobnie jest z fakturami - nie ma obowiązku sporządzania faktur tylko  w formie elektronicznej, co w konsekwencji oznacza, że jeśli przedsiębiorca sporządza faktury ręcznie, to nie ma obowiązku sporządzania JPK-FA. Jeśli przedsiębiorca prowadzi PKPiR w formie elektronicznej, a faktury wypisuje ręcznie, to w takiej sytuacji ma obowiązek sporządzenia tylko JPK_PKPiR.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.109 ust.8a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.193a §1 ustawy Ordynacja podatkowa).