Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

November 2, 2014

Czy zagraniczna firma ma obowiązek do rejestracji VAT w Polsce

0 867

Firma z Danii chce polskiej firmie na terenie Polski zlecić szycie produktów z materiału sprowadzonego do Polski z Litwy (faktura za zakup materiału na Duńską firmę). Czy w tej sytuacji bez siedziby, oddziału, pracowników firma duńska musi się zarejestrować do VAT-PL?

ODPOWIEDŹ

Nie, firma duńska nie ma obowiązku rejestracji do VAT PL w sytuacji, gdy zleca polskiej firmie szycie produktów z materiału sprowadzonego do Polski z Litwy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 96 ust.1. ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. W myśl art.15 ust.1 ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast art.5 ust.1 ustawy o VAT stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów na terytorium kraju;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Firma zagraniczna ma obowiązek zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT (rozliczać polski VAT i składać deklaracje VAT) w sytuacji, gdy ustanowiła w Polsce stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, z którego to miejsca świadczy usługi lub dokonuje dostawy towarów, dla których miejscem świadczenia czyli opodatkowania jest terytorium Polski, lub gdy dokonuje w Polsce dostaw towarów, lub świadczy usługi, dla których to ona, a nie nabywca, jest zobowiązana do rozliczenia należnego podatku VAT na terytorium Polski (czyli wykonuje czynności dla których nie obowiązuje zasada odwrotnego obciążenia - reverse charge).

W opisanym w pytaniu przypadku żaden z powyższych warunków zobowiązujący zagraniczną firmę do rejestracji do VAT PL nie wystąpił. Duńska firma nie dokonuje również wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, bowiem zgodnie z art.9 ust.1 i 2 ustawy o VAT przez WNT rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Nabywane przez firmę duńską materiały nie służą działalności gospodarczej tej firmy na terytorium kraju. Zatem firma duńska nie ma obowiązku rejestracji do VAT PL.

W omawianym przypadku zastosowanie znajdzie zasada ogólna wynikająca z art.28b ust.1 ustawy o VAT z której wynika, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tak więc firma duńska rozlicza taką transakcję w Danii z zastosowaniem duńskich przepisów.

Firma zagraniczna, która nie podlega obowiązkowi rejestracji do VAT w Polsce, może zarejestrować się do VAT-PL w sytuacji, gdy będzie to korzystne ekonomicznie, np. gdy nabywa towary na terytorium Polski i sprzedaje je na terytorium Polski innym podatnikom, lub gdy przedsiębiorca zagraniczny dokonuje eksportu towarów z terytorium Polski. Jednak w omawianym przypadku taka sytuacja nie występuje.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy