Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

December 3, 2015

Czy zmiana właściwości urzędu obliguje do złożenia nowego UPL-1

0 1221

Czy zmiana od dnia 1 stycznia 2016 roku właściwości urzędu dla spółki na Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy pociąga za sobą obowiązek złożenia w tamtejszym urzędzie nowego UPL-1 w związku z obowiązkiem złożenia deklaracji za miesiąc grudzień 2015 roku?

ODPOWIEDŹ

Zmiana właściwości miejscowej urzędu skarbowego nie powoduje obowiązku ponownego złożenia UPL-1 - do urzędu skarbowego, który stał się właściwy po zmianie.

UZASADNIENIE

Obowiązek składania deklaracji podatkowych wynika z przepisów materialnego prawa podatkowego. Zgodnie z przepisem art. 80a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik składa na formularzu UPL-1 naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników, którym zgodnie z art. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników jest dla:

  • podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku - urząd skarbowy właściwy w sprawach podatku od towarów i usług,

  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, korzystających ze zwolnienia z VAT – urząd skarbowy właściwy ze względu na ich siedzibę lub miejsce wykonywania działalności,

  • pozostałych podatników będących podatnikami podatku dochodowego - urząd skarbowy właściwy w sprawach tego podatku,

  • pozostałych podatników niebędących podatnikami podatku dochodowego - urząd skarbowy właściwy ze względu na ich miejsce zamieszkania lub siedzibę, a jeżeli nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce - Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, płatników podatków niebędących jednocześnie wymienionymi wyżej podatnikami- urząd skarbowy właściwy ze względu na ich miejsce zamieszkania lub siedzibę, a w pozostałych przypadkach - Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Raz złożone pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej uprawnia, w okresie jego obowiązywania, do przesyłania przez internet wszystkich deklaracji, zeznań, informacji i podań objętych systemem e-Deklaracje do wszystkich urzędów skarbowych w kraju bez względu na właściwość. Pełnomocnictwo jest ważne przez cały okres, na jaki zostało ustanowione, lub do odwołania.

Od 1 stycznia 2016 roku pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa będzie mogło być składane w formie dokumentu elektronicznego, a nie jak dotychczas wyłącznie papierowo.

Podstawa prawna: art. 4 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, art. 80a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.

Jan Keler