Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

September 2, 2018

Czynności adwokata na zlecenie sądu - obowiązek podatkowy w VAT

0 941

Adwokat prowadzący działalność gospodarczą na zlecenie sądu prowadzi mediacje z kontrahentami. Mediacje stanowią część postępowania sądowego. Po zakończonych mediacjach sąd wydaje postanowienie o wysokości wynagrodzenia. W dacie otrzymania postanowienia przedsiębiorca wystawia fakturę. W tej dacie rozpoznaje również moment powstania obowiązku podatkowego. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca świadcząc usługę mediacji na zlecenie sądu może wystawić fakturę w dacie otrzymania postanowienia, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę mediacji. Moment wystawienia faktury nie będzie miał jednak wpływu na powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Obowiązek podatkowy przy tego rodzaju usługach powstaje w dacie otrzymana całości bądź części zapłaty.

UZASADNIENIE

Co do zasady, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W przypadku jednak gdy przedsiębiorca na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury świadczy usługi związane z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług – obowiązek podatkowy VAT powstaje w dacie otrzymania całości lub części zapłaty.

Zgodnie natomiast z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz:

  • innego podatnika podatku,

  • podatku od wartości dodanej lub

  • podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Fakturę dokumentującą sprzedaż wykonanej usługi przedsiębiorca winien wystawić:

  • nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

  • nie wcześniej niż 30 dni przed wykonaniem usługi.

Zatem w przypadku Czytelnika wystawienie faktury nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego, znaczenie w tym przypadku ma data otrzymania całości lub części zapłaty.

Jeśli więc Czytelnik świadczy usługi mediacji na zlecenie sądu, a te są związane z prowadzonym postępowaniem sądowym, to obowiązek podatkowy powstanie w dacie otrzymana całości bądź części zapłaty. Fakturę natomiast można wystawić w dacie otrzymania postanowienia, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę mediacji.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19 podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny.

Dagmara Kamieńska

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1 i ust. 5 pkt 1 lit.d, art. 106b ust. 1 pkt 1, art. 106i ust. 1 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług.