Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

December 3, 2015

Czynny żal za brak oświadczenia o liczbie kas a prawo do ulgi za kasę fiskalną

0 908

Z dniem 1 października 2015 roku zgłosiłam rozpoczęcie pierwszej działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej perfum i kosmetyków. Kasa została ufiskalniona 13 października 2015 roku, natomiast wyposażenie lokalu i prace remontowe spowodowały, iż pierwsza sprzedaż nastąpiła z dniem 29 października 2015 roku. Zgłoszenie podatnika złożyłam w urzędzie skarbowym 4 listopada 2015 roku. Nie złożyłam oświadczenia o ilości stanowisk kasowych, ale złożyłam wniosek o niekaranie w związku z niedopełnieniem tej czynności jak i złożeniem formularza zgłoszenia kasy przez podatnika po obowiązującym terminie. Posiadam dowód zapłaty i fakturę VAT zakupu kasy. Zamierzam odliczyć ulgę w deklaracji VAT. Czy można uznać, iż spełniłam wszystkie warunki aby tego dokonać?

ODPOWIEDŹ

Nie, ponieważ nie spełniła Pani wszystkich wymaganych warunków pozwalających na odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej określonych w zapisie §2 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł (art. 111 ust. 4 ustawy).

Przepis §3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Z kolei, zgodnie z §4 pkt 1 lit.o zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku:

  • dostawy perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

Paragraf 5 ust. 7 rozporządzenia określa, iż w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a i b. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku, w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem:

  1. złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania,

  2. rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać,

  3. posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Jednocześnie na podstawie zapisu § 2 ust. 2 rozporządzenia w przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, jeżeli zgłoszenie to zostało złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania tych kwot.

Pomimo, iż zgłosiła Pani rozpoczęcie działalności z dniem 1 października 2015 roku to pierwsza sprzedaż z powodu prac remontowych i czynności wyposażania sklepu nastąpiła 29 października 2015 roku. Kasa rejestrująca została ufiskalniona 13 października 2015 roku, w związku z tym stosuje Pani kasę fiskalną od pierwszej czynności dostawy perfum i wód toaletowych, zatem zainstalowała Pani kasę rejestrującą w obowiązującym terminie. Druk „Zgłoszenie kasy przez podatnika”, został złożony w urzędzie skarbowym w dniu 4  listopada 2015 roku, tym samym został również dopełniony obowiązek wynikający z zapisu art. 111 ust. 3a pkt 10 ustawy o VAT, który stanowi, że prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Nie został natomiast zachowany termin określony w §13 ust. 5 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, który stanowi, iż w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy podatnik składa do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie danych dotyczących kasy, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego. Zgodnie z opisem przedstawionym w pytaniu spełniła Pani dwa warunki określone w §2 ust.1 rozporządzenia, czyli rozpoczęła Pani ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy rejestrującej w obowiązującym Panią terminie i posiada Pani fakturę zakupu i dowód zapłaty całej należności za kasę.

Nie spełniła Pani jednak pierwszego podstawowego warunku umożliwiającego odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej określonego w §2 ust. 1 pkt 1, czyli nie złożyła Pani przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które zamierzała Pani stosować do tego ewidencjonowania. Gdyby złożyła Pani formularz „Zgłoszenie kasy przez podatnika” w terminie 7 dni od daty fiskalizacji kasy tj. najpóźniej do dnia 20 października 2015 roku, to można byłoby potraktować to zgłoszenie na równi ze zgłoszeniem określonym w §2 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia (tzn. zgłoszeniem, o liczbie kas rejestrujących i miejscu - adresie ich używania), gdyż zgłoszenie to byłoby złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej, który przypadał na dzień dokonania pierwszej dostawy perfum i wód toaletowych tj. z dniem 29 października 2015 roku. Złożenie w urzędzie skarbowym wniosku o niekaranie, w którym zawiadomiła Pani organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności czynu związanego z niedopełnieniem czynności złożenia zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu - adresie ich używania oraz złożenia po obowiązującym terminie 7 dni od daty fiskalizacji formularza „Zgłoszenie kasy przez podatnika”, nie daje uprawnienia do dokonania w deklaracji VAT odliczenia ulgi za kasę rejestrującą. Poprzez brak tego oświadczenia pozbawiła się Pani możliwości skorzystania z tego odliczenia.

Reasumując powyższe, nie spełniła Pani jednocześnie wszystkich warunków pozwalających na zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej określonych w §2 rozporządzenia, zatem nie nabyła Pani prawa do dokonania odliczenia ulgi w deklaracji VAT.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 2 ust. 1 i § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, § 13 ust. 5 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 w sprawie kas rejestrujących.