Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

October 3, 2012

Czynsz dzierżawny dla obwodów łowieckich a podatek VAT

0 1488

Opłata czynszowa za dzierżawę obwodu łowieckiego polnego jest kwotą brutto - zawierającą podatek VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03 sierpnia 2012 roku nr IPPP2/443-500/12-5/MM.

Sytuacja podatnika

Powiat zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo Łowieckie wydzierżawia polne obwody łowieckie Kołom Łowieckim w ramach wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej i ustala wysokość czynszu dzierżawnego. Przedmiot dzierżawy jakim jest obwód łowiecki nie jest własnością wydzierżawiającego. Starosta zawarł z Kołami Łowieckimi na okres 10 lat umowy dzierżawy polnych obwodów łowieckich. Ustalenie wysokości czynszu dzierżawnego dokonywane jest zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Środowiska. Licząc czynsz dzierżawny uwzględnia się powierzchnię gruntów stanowiących obwód łowiecki, równowartość pieniężną żyta ogłaszaną dla podatku rolnego oraz ustaloną kategorię obwodu łowieckiego. Należność umowna zawiera podatek VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wyliczona zgodnie z cytowanym rozporządzeniem Ministra Środowiska należność za dzierżawę obwodu łowieckiego polnego, stanowi wartość brutto zawierającą podatek VAT, czy stanowi wartość netto, którą należy powiększyć o podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług uważa się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Biorąc pod uwagę powyższe, dzierżawa obwodów łowieckich na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy dzierżawy) stanowi, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT jest obrót, obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej.

Zatem, podstawę opodatkowania przedmiotowej usługi stanowi opłata pobierana z tytułu dzierżawy (kwota należna z tytułu dzierżawy), pomniejszona o kwotę podatku, co oznacza, że wystawiając dzierżawcy fakturę VAT, kwotę czynszu dzierżawnego, wynikającą z zawartej umowy dzierżawy obwodu łowieckiego, Powiat winien wykazać jako cenę, tj. kwotę zawierającą wartość podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z Podatnikiem, że opłata czynszowa za dzierżawę obwodu łowieckiego polnego jest kwotą brutto.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo Łowieckie, § 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2002 roku w sprawie kategoryzacji obwodów łowieckich, szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasów przed zwierzyną, art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, art. 5 ust. 1, 7 ust.1, 8 ust.1 i 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.