Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

September 27, 2012

Dane nabywcy mogą być zmienione fakturą korygującą

0 963

Pomyłki w imieniu, nazwisku lub nazwie skróconej oraz w adresie i numerze identyfikacji podatkowej nabywcy mogą być korygowane przez dostawcę za pomocą faktury korygującej.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP3/443-1209/11/AM z 1 lutego 2012 roku.  

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwrócił się sprzedawca sprzętu komputerowego, dokonujący sprzedaży zarówno w salonach jak i za pomocą sklepu internetowego czy poprzez portale internetowe. W każdym przypadku sprzedaży na odległość, klient wprowadza swoje dane osobowe, które są podstawą wystawienia faktury i wysyłki towaru, do elektronicznego systemu sprzedażowego Wnioskodawcy poprzez rejestrację na koncie programu sprzedażowego.

Częstokroć klient wykorzystuje do zamówienia istniejące wcześniej konto z tym że w ramach innego podmiotu (np. prywatne konto do zamówień w imieniu firmy). Nawet jeśli klient skoryguje dane po przyjęciu zamówienia, nie zostaną one uwzględnione w przyjętym już zamówieniu, ponieważ zamówienia trafiają do realizacji natychmiast po złożeniu. Ze względu na niezbędną sekwencyjność systemu sprzedażowego, zamówienia realizowane są zgodnie z danymi pierwotnymi, bez uwzględnienia korekty zgłoszonej przez nabywcę. Faktura VAT zostanie wystawiona z danymi będącymi skutkiem pomyłki.

Zamówienia są także przyjmowane telefonicznie, oraz przepisywane ręcznie z informacji przesyłanych pocztą elektroniczną. W takich przypadkach dane do faktur wprowadzane są przez pracownika Wnioskodawcy. Niesie to za sobą ryzyko pomyłki, które zdarzają się także w nazwie i NIP nabywcy. Niestety nabywca dowiaduje się o tym dopiero w momencie otrzymania bądź księgowania faktury.

W związku z tym, Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy dopuszczalne jest korygowanie pomyłek w imieniu i nazwisku lub nazwie bądź nazwie skróconej nabywcy oraz ich adresu i numeru identyfikacji podatkowej za pomocą faktur korygujących.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W praktyce, przy dokumentowaniu obrotu gospodarczego przez podatników podatku od towarów i usług, zdarzają się pomyłki. W celu ich korekty ustawodawca przewidział dokumenty faktur korygujących oraz not korygujących. W myśl § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Jednocześnie nie dokonano żadnych zastrzeżeń, co do charakteru tych pomyłek. Mogą to być więc wszelkie możliwe pomyłki.

Za interpretacją taką przemawia również wykładnia językowa analizowanego przepisu. Według „Słownika Współczesnego Języka Polskiego” (Wilga, W-wa 1996r., str. 801), wyraz „pomyłka” oznacza nieświadome odejście od jakiś zasad, reguł, błędne rozpoznanie sytuacji, nieudane posunięcie, niewłaściwa ocena kogoś lub czegoś itp.

Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, co oznacza, iż nie można jej uznać za prawidłową fakturę, gdy wskazuje ona, co prawda zaistniałe zdarzenie gospodarcze, ale które wystąpiło między innymi podmiotami. Jeżeli więc faktura zawiera pomyłki dotyczące jakiejkolwiek pozycji powinna zostać skorygowana w ten sposób, aby odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję między ściśle określonymi podmiotami gospodarczymi. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że nie można poprzez wystawienie noty korygującej zmieniać podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku bowiem, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy towaru lub usługi wskazane na fakturze, wówczas nie jest dopuszczalne jej korygowanie przez nabywcę notą korygującą. Faktura wystawiona na innego podatnika dokumentuje czynności, które faktycznie nie zostały wykonane.

Zatem w przypadku wystąpienia pomyłki w imieniu, nazwisku lub nazwie skróconej nabywcy oraz w adresie i numerze identyfikacji podatkowej nabywcy, dostawca (jako wystawca faktury) zobowiązany jest do skorygowania błędów za pomocą faktury korygującej.

Podstawa prawna: art.106 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.