Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokonana przez Podatnika darowizna budynku gospodarczego na rzecz syna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2015 roku nr IPTPP3/4512-151/15-6/JM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadził gospodarstwo rolne, a od października 2013 roku był zgłoszony jako czynny podatnik VAT. W związku z tym odliczał podatek naliczony od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W okresie od listopada 2013 roku do października 2014 roku Podatnik odliczył podatek VAT od wydatków związanych z budową budynku gospodarczego.

Obecnie Podatnik przekazał synowi całe prowadzone przez siebie gospodarstwo rolne, w skład którego wszedł budynek gospodarczy oraz zakupione maszyny. Zatem przedmiotem darowizny nie jest przedsiębiorstwo, jak również nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast syn, w związku z otrzymaną darowizną, nadal prowadzi gospodarstwo rolne, ale nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z przekazaniem w formie darowizny całego gospodarstwa rolnego, w tym również środków trwałych – budynku gospodarczego, od którego odliczono podatek od towarów i usług, będzie zobowiązany do korekty kwot podatku naliczonego od dokonanych zakupów środków trwałych w stosunku do których nie minął 10-letni okres korekty, gdy syn nie zarejestrował się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż w sytuacji przekazania budynku gospodarczego na podstawie umowy darowizny na rzecz syna zostaną spełnione warunki wskazujące na obowiązek opodatkowania podatkiem VAT tej czynności. Bowiem jak wynika z obowiązujących przepisów, zawarta umowa darowizny nie przewiduje odpłatności. Natomiast z treści wniosku wynika, że przy budowie budynku gospodarczego Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem nieodpłatne przekazanie budynku mieszczące się w definicji odpłatnej sprzedaży towarów wynikającej z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto dokonując analizy przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy organ stwierdził, iż budynek gospodarczy nie był przedmiotem najmu, dzierżawy ani innej odpłatnej umowy, zatem nie nastąpiło wydanie tego budynku w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Więc planowana dostawa nieruchomości nie może korzystać ze zwolnienia w podatku VAT.

Również nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy w stosunku do budynku gospodarczego, gdyż przy budowie budynku gospodarczego Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dostawa budynku gospodarczego nie może także skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, z uwagi na niespełnienie przesłanek dotyczących konieczności wykorzystywania towaru wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, dokonana przez Podatnika darowizna budynku gospodarczego na rzecz syna, nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, a opodatkowana będzie zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ww. ustawy stawką podatku w wysokości 23%. Zatem po stronie Podatnika, jako zbywcy majątku, nie powstał obowiązek dokonania korekty podatku VAT w związku z dokonaniem odliczenia podatku od wydatków poniesionych na budowę ww. budynku, gdyż nie nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania zbywanego budynku.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.