Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

June 20, 2014

Darowizna nieruchomości stanowiącej środek trwały a VAT

0 859

Darowizna nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, gdyż nieruchomość ta była przedmiotem najmu od momentu jej zakupu, zatem przekazanie nastąpi po pierwszym zasiedleniu i po upływie dwóch lat od tego zasiedlenia.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 maja 2014 roku nr IPTPP4/443-68/14-4/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która w 2001 roku nabyła, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jako czynny podatnik VAT, prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek wraz budowlami i urządzeniami. Zakupiona nieruchomość nie była objęta współwłasnością małżeńską. Przy nabyciu Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego - sprzedaż nieruchomości była zwolniona z podatku VAT. Po zakupie nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i amortyzowana. W roku 2002 Wnioskodawczyni dokonała nakładów modernizacyjnych na tą nieruchomość, nakłady te przekroczyły 30 % wartości nieruchomości i od nakładów tych odliczyła podatek VAT. Nakłady te zwiększyły wartość nieruchomości. Przez cały czas, od momentu zakupu do chwili obecnej nieruchomość ta była wynajmowana, a przychody które osiągała z tytułu najmu były opodatkowane podatkiem VAT. Urządzenia, które są trwale związane z budynkiem, to instalacja elektryczna, centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjna. Zostały potraktowane jako część zakupionego budynku, trwale z nim związana.

Ponieważ przy zakupie nieruchomości nie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku - cała transakcja była zwolniona od podatku VAT, również od nabycia tych urządzeń prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony Wnioskodawczyni nie przysługiwało. Obecnie Wnioskodawczyni ma zamiar dokonać darowizny tej nieruchomości na rzecz dzieci.

W związku z tym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku dokonania darowizny tej nieruchomości na rzecz dzieci czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz czy będzie musiała dokonać korekty podatku naliczonego, który został odliczony od wydatków modernizacyjnych poniesionych w 2002 roku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze opis sprawy oraz treść powołanych przepisów organ podatkowy stwierdził, iż pomimo, że przy nabyciu nieruchomości nie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku naliczonego, to z uwagi na fakt, iż w związku z przeprowadzoną inwestycją na przedmiotowej nieruchomości podatek ten został odliczony, planowane przekazanie w formie darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntu, budynku wraz budowlami i urządzeniami stanowić będzie dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów usług i na mocy art. 5 ust. 1 tej ustawy będzie podlegało opodatkowaniu. Czynność ta będzie jednak korzystała ze zwolnienia od podatku. W przypadku dostawy budynku wraz z budowlami i urządzeniami zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż nieruchomość ta była przedmiotem najmu od momentu jej zakupu, zatem przekazanie nastąpi po pierwszym zasiedleniu w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy i po upływie dwóch lat od tego zasiedlenia.

Ponadto, z uwagi na fakt, iż dostawa ww. nieruchomości będzie zwolniona od podatku, to zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w myśl art. 29a ust. 8 ustawy będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.