Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Darowizna pawilonu handlowego po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia będzie korzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2013 roku nr IPPP2/443-1226/12-4/DG.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych, działalność reklamową oraz restauracyjną. Wskutek podjętej decyzji ma zamiar wycofać nabyty w czerwcu 2008 roku pawilon handlowy z ewidencji środków trwałych i przekazać go w darowiźnie członkowi rodziny. Z tytułu zakupu przedmiotowego pawilonu udokumentowanego fakturą VAT Spółka odliczyła podatek naliczony. Pawilon handlowy jest obecnie wynajmowany. Jednocześnie Spółka wskazała, iż od momentu zakupu pawilonu handlowego nie prowadzono inwestycji bądź remontów podwyższających jego wartość.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • Czy przekazując pawilon w darowiźnie będzie musiała wystawić fakturę VAT z naliczonym 23% podatkiem VAT i odprowadzić jako należny do Urzędu Skarbowego,

  • Czy darowizna przekazana członkowi rodziny z I grupy pokrewieństwa będzie zwolniona z podatku od towarów i usług VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z ogólną zasadą opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów, a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m. in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez właściciela (dokonującego dostawy) czynności podlegających opodatkowaniu.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż za czynność podlegającą opodatkowaniu należy uznać nie tylko umowę sprzedaży, ale także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy uznał, iż Spółce przy nabyciu pawilonu handlowego przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na przeznaczenie go na wynajem użytkowy, która to usługa podlega opodatkowaniu stawką podstawową. W konsekwencji powyższego darowiznę członkowi rodziny przedmiotowego pawilonu należy uznać za dostawę towaru. Jednakże przedmiotem darowizny ma być nieruchomość zabudowana pawilonem handlowym. W związku z tym należy ustalić właściwą stawkę podatku VAT dla dostawy nieruchomości.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż do pierwszego zasiedlenia tego obiektu doszło w czerwcu 2008r. Spółka planując przekazanie nieruchomości członkowi rodziny dokona jej darowizny w ramach dostawy towaru podlegającej opodatkowaniu. Przy czym organ podatkowy wskazał, iż dostawa ta odbędzie się po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia i będzie korzystać zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ze zwolnienia od podatku.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Zatem skoro dostawa pawilonu handlowego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia będzie korzystać również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.