Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 5, 2015

Darowizna udziału w nieruchomości a VAT

0 976

Darowizna udziału w nieruchomości w postaci lokali, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 14 września 2015 roku nr IPTPP3/4512-340/15-3/JM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który posiada budynek wykorzystywany na cele najmu prywatnego. Budowa obiektu zakończyła się we wrześniu 2004 roku. Jest to budynek biurowy, symbol PKOB 1220. Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu budowy budynku.

W lipcu 2015 Podatnik zamierza przekazać umową darowizny dwa wydzielone w tym budynku lokale córce. Na lokale przeznaczone do darowizny nie zostanie założona osobna księga wieczysta, lecz zostanie darowany odpowiedni udział w nieruchomości odpowiadający wielkości danych lokali, z prawem jego wyłącznego używania przez córkę Podatnika. Zasiedlenie pierwszego miało miejsce we wrześniu 2004 roku, drugiego natomiast w październiku 2004. Lokale były w obu przypadkach wynajmowane. Pozostała część budynku została zasiedlona do końca 2004 roku poprzez wynajęcie.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z przekazaniem takiej darowizny będzie musiał naliczyć podatek VAT.

Sytuacja Podatnika

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż planowana darowizna udziału w nieruchomości w postaci lokali, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, że dostawa ta nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy, ani w okresie krótszym niż dwa lata od tego zasiedlenia, przez co spełnione zostaną przesłanki warunkujące to zwolnienie.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.