Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

September 2, 2015

Darowizna używanych mebli od których w części odliczono podatek naliczony

0 1420

Czy darowizna starych mebli z naszego Urzędu Gminy, od których zakupu odliczyliśmy częściowo VAT podlega opodatkowaniu VAT? Proporcja, którą stosujemy od lat przy odliczeniu wynosi 10% i chcemy darować właśnie około 10% kupionych niegdyś mebli; są nieco zniszczone ale nadają się do użytku.

ODPOWIEDŹ

Tak, darowizna mebli używanych od których został częściowo odliczony podatek VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z pytania, Gmina ma zamiar dokonać darowizny używanych mebli, od których zakupu odliczyła częściowo VAT. Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania tej czynności.

Darowizna to umowa, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Bezpłatny charakter oznacza, że obdarowany nie musi nic świadczyć w zamian za uczynioną darowiznę. Świadczenie na rzecz obdarowanego może w szczególności polegać na przeniesieniu określonych praw z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie towarów bez wynagrodzenia (czyli np. w drodze darowizny) przez podatnika stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju. W przypadku darowizny towarów, co do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego zarówno w części jak i w całości, zawsze należy naliczyć podatek VAT.

Warto także pamiętać, że w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat.

W art.91 ustawy o VAT określone zostały zasady odliczania VAT naliczonego w przypadku m.in. gdy nabywane towary i usługi pierwotnie nie służyły do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie zmieniło się ich przeznaczenie na związane z tymi czynnościami.

Oznacza to, że w zakresie wydatków poniesionych przez podatnika w okresie 5 letnim, jest on uprawniony do „odzyskania” części podatku naliczonego od tych wydatków, tj. za pozostały okres korekty, w którym w takim przypadku środek trwały uznawany jest za wykorzystywany na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekty dokonuje się wówczas jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła darowizna podlegająca opodatkowaniu VAT.

W przypadku, gdy wartość początkowa środków trwałych nie przekracza 15.000 złotych, podatnik nie ma prawa do dokonania korekty, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towar do użytkowania upłynęło 12 miesięcy.

Reasumując, gdy Gmina odliczyła VAT w części od zakupu mebli, obowiązana jest przy ich darowiźnie naliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

W zależności od wartości mebli i okresu ich użytkowania należy przeanalizować przepisy art.91 ustawy o VAT, czy Gmina ma prawo do odliczenia części podatku VAT w związku ze zmianą przeznaczenia darowanych mebli na związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

Karol Zen