Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

September 30, 2018

Data powstania obowiązku podatkowego z tytułu zakupu samochodu w USA z odprawą w Niemczech

0 3258

Zakupiłam samochód z USA (faktura z 11 maja 2018), z odprawą celną w Niemczech w lipcu 2018 roku. Do Polski został dostarczony w dniu 15 lipca 2018 roku. Według jakiego kursu powinnam przeliczyć fakturę za samochód z USA z 11 maja 2018 roku oraz wartość cła (dokument z wartością cła z dnia 29 czerwca 2018 roku). Zapłata nastąpiła 2 lipca 2018 roku, dokument celny z 13 lipca 2018 roku. Co należy przyjąć do wyliczenia podstawy WNT?

ODPOWIEDŹ

Dla ustalenia wysokości podstawy opodatkowania VAT w złotych należy zastosować kurs z dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu, tj. z 14 sierpnia 2018 roku. Podstawę opodatkowania stanowi wartość pojazdu z faktury powiększona o zapłacone cło.

UZASADNIENIE

Stosownie do art. 60 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej miejscem importu towarów jest państwo członkowskie, na którego terytorium znajdują się towary w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty. Zgodnie z przytoczonym przepisem, obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje zatem, co do zasady, w pierwszym państwie członkowskim, którego granice przekracza towar pochodzący z państw trzecich.

W opisanej transakcji pierwszym krajem członkowskim, którego granice przekracza towar, są Niemcy i to w tym kraju następuje import towarów i tam  naliczono należności celne. W Niemczech miało miejsce nadanie towarowi niewspólnotowemu status towaru wspólnotowego.

Oznacza to, że po spełnieniu wszystkich formalności, a zwłaszcza po dokonaniu zgłoszenia celnego oraz zapłaceniu należności celno – podatkowych, można swobodnie dysponować towarem na obszarze celnym Wspólnoty Europejskiej. Zatem, w momencie dokonania odprawy i zapłacenia należności celno – podatkowych, sprowadzany towar jest traktowany tak, jak towar sprowadzany bezpośrednio z Niemiec, a więc jak towar wspólnotowy.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. W przypadku, gdy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego następuje na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Wspólnoty, nie dochodzi do importu towarów na terytorium Polski. Opisywana transakcja stanowi, w myśl art.11 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zgodnie z tym przepisem, bowiem przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rozumie się przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Przemieszczenie nabytego w USA pojazdu z terytorium Niemiec do Polski będzie zatem stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, opodatkowane właściwą w kraju stawką VAT.

Podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy ustalić w oparciu o art. 29a ust. 1 i 6 ustawy o VAT. Zgodnie z powyższymi przepisami, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje: podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Uwzględniając powyższe przepisy, za podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia w omawianej sprawie, należy uznać cenę nabycia tych towarów, a więc cenę określoną w fakturze wystawionej przez podmiot, który sprzedał Czytelnikowi samochód, powiększoną o podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku oraz wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jeśli kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Z przepisu tego wynika, że istotne dla wskazania prawidłowego kursu przeliczeniowego jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy, co do zasady, powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W opisanym przypadku przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski nie jest potwierdzone fakturą (fakturę stwierdzającą zakup towaru wystawił kontrahent z USA, a nie podatnik podatku od wartości dodanej), zatem obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miał miejsce przywóz samochodu do Polski w ramach WNT, tj. 15 sierpnia 2018 r.

Zatem podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość samochodu określona na fakturze, powiększona o należności celne, przeliczona po kursie z dnia 14 sierpnia 2018 roku.

EWDIENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wykazujemy: postawa opodatkowania poz. 23, podatek należny poz. 24, nabycie towarów i usług pozostałych, wartość netto poz. 43, podatek naliczony poz. 44.

Halina Lisowska

Postawa prawna: art. 2 pkt 7, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 5, art. art. 29a ust 1 i 6 w związku z art. 30a ustawy o podatku od towarów i usług.