Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

October 2, 2014

Data rozpoczęcia działalności do wyliczenia limitu uprawniającego do zwolnienia od VAT

0 1251

Podatnik złożył wniosek o wpis do CEIDG 12 września 2014 roku. Świadczy usługi na rzecz innych podatników, pierwszą fakturę zamierza wystawić 31 października 2014 roku. Jak powinien wyliczyć okres prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb określenia limitu do zwolnienia od VAT – od dnia złożenia wniosku do CEIDG czy od dnia wystawienia pierwszej faktury?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.113 ust.9 w powiązaniu z ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art.5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł. W celu wyjaśnienia Państwa wątpliwości należy przede wszystkim wyjaśnić co oznacza użyte w przytoczonym powyżej przepisie sformułowanie „okres prowadzonej działalności gospodarczej”, a w szczególności, z jakim dniem następuje początek tego okresu.

Przede wszystkim, moim zdaniem, dnia, który należy przyjąć za początek okresu prowadzenia działalności gospodarczej dla celów wyliczenia okresu i limitu uprawniającego do zwolnienia nie należy utożsamiać z datą dokonania pierwszej sprzedaży. Przepis art.113 ust.9 ustawy o VAT mówi bowiem wyraźnie o „proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej”, a nie o proporcji do okresu dokonywania sprzedaży czy okresu wykonywania określonych czynności (jak to jest na przykład w przypadku obliczania limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących). Stanowisko to potwierdza również interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o sygnaturze ILPP1/443-1199/10-2/AW z 4 lutego 2011 roku.

W przytoczonej powyżej interpretacji organ podatkowy przyznaje rację wnioskodawczyni, uznając, że: „Dla określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy istotny jest (…) dzień, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności gospodarczej.” Jednakże w dalszej części pisma organ stwierdza, że: „W przypadku (…) podatników, którzy nie podlegają wpisowi do KRS, lecz do ewidencji działalności gospodarczej za moment rozpoczęcia działalności należy przyjąć datę faktycznego rozpoczęcia działalności podaną przez podatnika na druku NIP-1 (NIP-2 w przypadku s.c.). Za moment rozpoczęcia należy przyjąć datę wykonania pierwszej czynności (np. zakupu) związanej z prowadzoną działalnością.” Zatem, zdaniem organu podatkowego za datę rozpoczęcia działalności gospodarczej należy przyjąć datę dokonania pierwszej czynności związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, a data ta powinna być tożsama z datą podaną na zgłoszeniu NIP-1 (lub NIP-2). Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że pojęcie to nie musi oznaczać daty pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art.15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Również w świetle art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zgodnie z art.14 ust.1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z art.14 ust.3 ustawy przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

Zatem, moim zdaniem, za moment rozpoczęcia działalności gospodarczej dla potrzeb określenia limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT należy przyjąć datę dokonania jakiejkolwiek czynności związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tą czynnością może być cokolwiek: zajęcie nowego biura, wykonanie telefonu do kontrahenta, zasięgnięcie informacji związanej z profilem prowadzonej działalności (na przykład w internecie) czy nawet opracowanie koncepcji lub wewnętrzne uzgodnienia dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Oczywiście data ta nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku o wpis do CEIDG, gdyż zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca dopiero od tego dnia ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli zatem w opisanym przypadku przedsiębiorca faktycznie od 12 września 2014 roku dokonywał jakichkolwiek czynności związanych z prowadzoną działalnością, a na wniosku o wpis do CEIDG nie podał późniejszej daty podjęcia działalności, za datę początkową dla określenia okresu, w proporcji do którego obliczy limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego od VAT, należy przyjąć ten dzień. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pierwsza czynność podlegająca opodatkowaniu (sprzedaż lub zakup) zostaną dokonane dopiero 31 października 2014 roku.

Ewa Konarska