Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

July 1, 2018

Data wystawiania faktury tożsama z datą sprzedaży w transakcjach międzynarodowych

0 953

Transakcja Litwa - Polska - Wietnam; kupujemy na FCA Sprzedajemy na CFR jednocześnie w kontrakcie ze sprzedającym mamy zapis ze kupujący płaci w dniu odbioru towaru z zakładu. My odbieramy towar z zakładu 9 maja 2018 i wieziemy do portu - wtedy też wystawiamy fakturę sprzedażowa a 100% zapłaty wpływa nam na konto 10 maja 2018. CFR wskazuje ze ryzyko na naszego kupującego przechodzi nad burtą statku w porcie nadania (19 maja 2018). Czy dopuszczalna jest faktura sprzedaży z data wystawienia i sprzedaży 9 maja 2018 (przy czym w systemie ustawię sobie odpowiednią datę do VAT-u)? Odprawa celna była na Litwie - nasz dostawca ją robił. Chyba nie musimy być zarejestrowani do VAT-u na Litwie?

ODPOWIEDŹ

Tak, wystawienie faktury w dacie sprzedaży tj. w dniu 9 maja 2018 roku jest możliwe. Firma nie musi być zarejestrowana na Litwie.

 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, co do zasady, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zakup przy zastosowaniu zasady INCOTERMS FCA (FREE CARRIER - dostarczony do przewoźnika) charakteryzuje się tym, że sprzedawca obowiązany jest dostarczyć towar przewoźnikowi lub innej osobie wyznaczonej przez kupującego na swoim terenie bądź w innym wyznaczonym miejscu. Ryzyko przenoszone jest na nabywcę w momencie załadowania towaru na podstawiony przez niego środek transportowy.

Natomiast sprzedaż przy zastosowaniu zasady CFR (COST AND FREIGHT - koszt i fracht) charakteryzuje się tym, że sprzedawca obowiązany jest dostarczyć towar na pokład statku oraz do zawarcia umowy przewozu i opłacenia kosztów i frachtu. Ryzyko przenoszone jest na nabywcę w momencie umieszczenia towaru na pokładzie statku.

Zasady incoterms mają na celu określenie czynności, kosztów i ryzyka związanego z dostawa towarów na linii sprzedający – kupujący. Nie obejmują natomiast takich obszarów jak warunki płatności czy przejścia prawa własności. Zastosowanie w opisanej sytuacji wskazanych zasad INCOTERMS wskazuje, że Czytelnik na pewnym odcinku odpowiedzialny jest za towar: odbiera towar z zakładu i wiezie do portu, gdzie po dostarczeniu na pokład statku ryzyko przenoszone jest na nabywcę.

Zatem w transakcji pomiędzy Firmą z Litwy a Firmą z Polski nie doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nie nastąpił bowiem wywóz towarów z Litwy do Polski.

 W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Firma Polska kupuje z Litwy i sprzedaje towar do Wietnamu i tam też towar jest dostarczany bezpośrednio z Litwy – odprawy celnej dokonuje firma z Litwy, zatem rozliczenia VAT dokona firma z Litwy. Wobec powyższego Firma Polska nie musi się rejestrować na Litwie dla potrzeb VAT.

Organizacją transportu zajmuje się kontrahent z Litwy, zatem dla pierwszej transakcji między Litwą i Polską, Firma z Litwy powinna wykazać eksport (towar opuści Unię Europejską). Ponieważ miejscem dostawy dla transakcji między Litwą i Polską będzie terytorium Litwy, Firma Litewska powinna udokumentować transakcję fakturą zgodnie z litewskimi regulacjami o VAT. Z kolei w przypadku drugiej transakcji między Polską i Wietnamem, Firma Polska nie wykaże eksportu, ponieważ towar w żadnym momencie nie znajdował się na terytorium Polski. Miejscem dostawy dla transakcji między Polską a Wietnamem będzie Wietnam (kraj, w którym zakończy się transport towarów), Firma Polska powinna udokumentować tę transakcję jako niepodlegającą przepisom o VAT i wystawić fakturę bez bez stawki i kwoty podatku VAT („nie podlega”). Tego typu transakcji Firma Polska nie musi wykazać w informacji podsumowującej w Polsce, jednak zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych powinna być ona wykazana w polskiej deklaracji VAT w pozycji „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Z opisu wynika, że datą wystawienia faktury sprzedaży jest 9 maja, fizycznie sprzedaż nastąpiła 19 maja. Natomiast 10 maja Czytelnik otrzymał na konto zapłatę za towar. Do celów podatkowych:

Podatek dochodowy od osób prawnych

Zgodnie z art. 12 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych uważa się, co do zasady, także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo

  2. uregulowania należności.

Zatem moment powstania przychodu przypada na 9 maja.

Podatek od towarów i usług

Zgodnie z art. 31 a § 1 i § 2 ustawy w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Należy zaznaczyć, że fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Niemniej jednak faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed:

  1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

  2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Reasumując, datą wystawienia faktury oraz sprzedaży może być 9 maja 2018 r.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów poza terytorium kraju należy wykazać w poz. 11 podstawę opodatkowania.

Paulina Pawluk

 

<span><span><span><span>Podstawa prawna: art. 7 ust. 8, art. 22, art. </span></span></span></span><em><span><span><span>31 a § 1 i § 2, art. 106i ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia </span></span></span></em><span><span><span><span>11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), </span></span></span></span><em><span><span><span>art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. 2018 poz. 1036 z późn. zm.)</span></span></span></em>