Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

May 1, 2013

Data zarachowania nadpłaty na poczet zobowiązania w VAT

0 915

25 marca wysłałam listem poleconym do urzędu skarbowego deklarację CIT-8 za 2012 rok z wykazaną nadpłatą podatku, VAT-7 z wykazaną kwotą do zapłaty i wniosek o przerachowanie nadpłaty w podatku dochodowym na poczet zobowiązania w VAT. Część zobowiązania w VAT, której nie pokryła nadpłata zapłaciłam przelewem. Dziś dowiedziałam się że, w związku z tym, że wniosek o przerachowanie wpłynął 27 marca mam zapłacić odsetki za 2 dni. Czy urząd ma rację?

ODPOWIEDŹ

Tak, urząd ma rację. Nadpłata podatku dochodowego od osób prawnych zaliczana jest na zaległości podatkowe z dniem „faktycznego” złożenia zeznania w organie podatkowym. Nie należy tego identyfikować z dniem wysłania listu gdyż nadanie zeznania nie jest tożsame z jego złożeniem.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.76a §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem: - powstania nadpłaty w przypadkach, o których mowa w art.73 §1 pkt 1-3 i 5 oraz §2; - złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

W przepisie art.73 §2 pkt 1 o.p. ustawodawca określił, że momentem powstania nadpłaty jest dzień złożenia zeznania rocznego - dla podatników podatku dochodowego. Należałoby się zatem zastanowić, co oznacza pojęcie „dzień złożenia zeznania rocznego”. W powyższej kwestii wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 21 września 2012 roku o sygnaturze II FSK 429/11 uznał, że „złożenie deklaracji otwierającej termin do załatwienia sprawy należy rozumieć, jako jego doręczenie organowi podatkowemu w sensie fizycznym, w taki sposób, aby można było się zapoznać z treścią dokumentu, zawartych w nim informacji i danych podlegających weryfikacji. Nie można bowiem przy interpretacji tego pojęcia pomijać tego, że dopóty dopóki taka deklaracja nie zostanie dostarczona do siedziby organu podatkowego, nie jest on w stanie i nie może dokonywać jakichkolwiek ustaleń w przedmiocie złożonego zeznania żądania. Nie wie przecież, czego domaga się podatnik, jaki jest zakres jego żądania i jakie są podstawy prawne i faktyczne.”

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który w wyroku z 25 lutego 2009 roku o sygnaturze I SA/Lu 635/08 uznał, że „”Złożenie” deklaracji jest tożsame z pojęciem jej nadania, ale tylko dla potrzeb ustalania zachowania terminu, nie natomiast dla definiowania „złożenia deklaracji” o jakim mowa w art.76a §2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.” Stanowi o tym wprost art.12 §6 pkt 2 O.p. - termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej. Jeśli zaś chodzi o złożenie pisma w sensie daty, od której to może działać organ, przyjąć należy, że istotna jest data faktycznego wpływu pisma (deklaracji) do urzędu. „Złożyć” wg słownika języka polskiego oznacza: wręczyć coś komuś, dać, przekazać itp. (por. E. Sobol red. Nowy słownik języka polskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003 r., s. 1280).

W sprawie opisanej w pytaniu dzień 27 marca 2013 roku, czyli dzień wpływu, jako dzień złożenia zeznania CIT-8, jest równocześnie dniem powstania nadpłaty. Natomiast nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej świadczyło jednie o zachowaniu terminu do złożenia tego zeznania w myśl art.12 §6 pkt 2 O.p. Wszelkie terminy do załatwienia sprawy powstałej w wyniku złożonego wniosku rozpoczynają swój bieg od dnia złożenia wniosku w organie podatkowym - jego faktycznego dostarczenia urzędowi. Wynika to wprost z treści art.165 §3 o.p., który stanowi, że datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu. Dlatego też zasadne jest żądanie urzędu zapłaty odsetek za dwa dni zwłoki w zapłacie VAT, gdyż nadpłata w organie podatkowym powstała w dniu 27 marca czyli w dniu wpływu deklaracji CIT-8 do urzędu.

Magdalena Misiak