Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W dniu 24 maja br otrzymałam nowy wpis KRS z nowym adresem firmy. We wpisie KRS podano datę dokonanej zmiany 10 maja br. Od jakiej daty należy stosować nowe dane na wystawianych fakturach oraz wpływających od kontrahentów?

Zgodnie z brzmieniem 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnicy obowiązani są wystawić fakturę dokumentującą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę podatku i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Szczegółowe dane faktury zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W § 5 ust. 1 wśród danych składających się na treść faktury znajdują się m.in. nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Jak zatem wynika z cytowanych przepisów ustawodawca nie uregulował w sposób wyraźny kwestii momentu jak również skutków błędnego posługiwania się przez podatników adresami w przypadku ich zmiany.

W związku z powyższym należy przyjąć, że podstawowe znaczenie dla ustalenia właściwego adresu spółki na fakturze VAT będzie miał dzień faktycznej zmiany adresu. Orzeczenie sądu rejestrowego jak również zgłoszenie powyższego faktu do organu podatkowego (NIP – 2) mają bowiem skutek deklaratywny, potwierdzają jedynie okoliczność zmiany adresu spółki, która już de facto nastąpiła w przeszłości.

Datą zmiany adresu na fakturze VAT jest faktyczna zmiana adresu, choć można spotkać się ze stanowiskiem organów podatkowych, że dniem tym będzie moment wydania postanowienia przez sąd rejestrowy, gdyż dopiero wtedy spółka dysponuje dokumentami potwierdzającymi taką zmianę. Jednakże, co niezmiernie istotne organy podatkowe, wobec braku jednoznacznych regulacji prezentują stanowisko niezmiernie liberalne, dopuszczając jako zgodne z prawem, oba powyższe rozwiązania.

Magdalena Misiak