Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

May 1, 2013

Daty odbioru a moment ujęcia faktury korygującej w ewidencji

0 878

W kwietniu wystawiłem fakturę korygującą do faktury marcowej. Klient nie wpisał mi daty odbioru korekty, tylko ją podpisał. Czy mogę obniżyć VAT należny w kwietniu bez daty na korekcie? 

ODPOWIEDŹ

Z zadanego pytania nie wynika, czy wystawiona korekta zwiększa czy zmniejsza podstawę opodatkowania i podatek należny.

W przypadku wystawienia faktury korygującej obniżającej podatek należny zasadą jest, że wystawca może obniżyć podatek należny nie w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę, lecz dopiero za okres w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy potwierdzenia odbioru takiej faktury przez nabywcę. Zasada ta wynika z treści art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę spowoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i da prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem, w przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej zmniejszającej podatek należny, jest on obowiązany do posiadania potwierdzenia jej odbioru z wyjątkami określonymi w art. 29 ust. 4b ustawy. Potwierdzenia takiego dokonuje nabywca towarów i usług jako adresat faktury korygującej. Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a ten musi potwierdzić ten fakt i zawiadomić o tym sprzedawcę.

Przepisy nie określają formy w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. W konsekwencji - jak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 21 marca 2012 roku (I SA/PO 580/11) „potwierdzenie otrzymania korekty faktury może mieć dowolną formę, jednakże forma ta musi pozwolić na jednoznaczne stwierdzenie, iż sprzedawca to potwierdzenie otrzymał”.

W jakiejkolwiek formie nabywca potwierdzi otrzymanie faktury korygującej, dostawca musi być w stanie określić datę otrzymania korekty przez nabywcę. To właśnie ta data wskazuje bowiem na okres rozliczeniowy, w którym podatnik powinien rozliczyć korektę. Z zadanego pytania wynika, że posiada Pan już potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Pomimo braku daty odbioru korekty na podpisanej kopii, potwierdzenie to uprawnia Pana do pomniejszenia podatku należnego. Jednakże, w celu ujęcia korekty w rozliczeniu za prawidłowy okres, powinien Pan ustalić, kiedy nabywca otrzymał korektę. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, w jaki sposób należy ustalić datę odbioru korekty przez odbiorcę, ale, w celach dowodowych, warto, żeby ustalenie to miało trwałą, pisemną formę. Można zatem poprosić odbiorcę o podanie daty otrzymania korekty na przykład w korespondencji mailowej lub poprzez przesłanie kopii faktury z podaną datą wpływu, chociażby z pośrednictwem faksu lub skanu. W przypadku solidnego kontrahenta można ustalić i uzupełnić datę odbioru korekty faktury korygującej poprzez rozmowę telefoniczną. Jednakże tylko pisemne potwierdzenie daty odbioru daje nam pewność, że w odpowiednim okresie rozliczymy fakturę korygującą.

W odróżnieniu od reguł dotyczących obniżenia podatku zawartych w art.29 ust.4a i 4c, ustawa o VAT nie precyzuje zasad dotyczących przypadków, gdy podatnik jest zobowiązany do podwyższenia podatku należnego. W przypadku korekt in plus przyczyna wystawienia korekty jest niezwykle ważna, ponieważ właśnie to od niej zależy sposób rozliczenia na gruncie podatku o do towarów i usług. Jeżeli bowiem podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została wystawiona korekta.

Natomiast w przypadku, gdy korekta in plus spowodowana jest działaniem czynników, które istniały już w momencie sprzedaży, podatnik musi ująć taką fakturę korygującą w deklaracji złożonej za okres, w którym w stosunku do sprzedaży powstał obowiązek podatkowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie dokonanie korekty tej deklaracji VAT-7, w której podatnik ujął pierwotne rozliczenie. Dla określenia momentu ujęcia w ewidencji faktury korygującej zwiększającej podstawę opodatkowania i podatek należny nie ma zatem znaczenia moment odbioru faktury przez nabywcę.

Bożena Sawicka