Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

July 2, 2012

Decyzja podatkowa a możliwość uzyskania zaświadczenia

0 1002

Wydanie i doręczenie przez organ I instancji decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, niezaopatrzonej w rygor natychmiastowej wykonalności, uniemożliwia wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku o sygnaturze I SA/RZ 671/11 z 1 grudnia 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę spółki, której organ podatkowy odmówił wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Spółka złożyła zażalenie na to postanowienie, ponieważ, pomimo tego, że toczyło się wobec niej postępowanie w przedmiocie zaległości w podatku od towarów i usług, wydane w tej sprawie decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej zostały uchylone, a od wydanych w ponownie przeprowadzonym postępowaniu decyzji, którym nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, strona złożyła stosowne odwołania. Powołując się na zasadę dwuinstancyjności postępowania, Spółka podkreśliła, iż organ obowiązany do wydania zaświadczenia bazuje na aktualnych informacjach oraz związany jest treścią przepisu art. 306b §3 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym, jeśli ukończenie postępowania dotyczącego zobowiązań podatkowych podatnika, nie jest możliwe w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, nie można odmówić wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Spółka podkreśliła też, iż bezzasadnym jest odmawianie wydania zaświadczenia z uwagi na ewentualne przyszłe wyniki dwuinstancyjnego postępowania.

Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie, wobec czego Spółka złożyła skargę do WSA w Rzeszowie.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Spór między Spółką a organami podatkowymi sprowadza się do kwestii czy wydanie i doręczenie przez organ I instancji decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, niezaopatrzonej w rygor natychmiastowej wykonalności, uniemożliwia wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach - jak twierdzą organy - czy też uzasadnia wydanie takiego zaświadczenia - jak twierdzi Spółka - w sytuacji, gdy odwołanie podatnika od takiej decyzji nie zostało jeszcze rozpoznane.

Organ podatkowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach nie tylko na podstawie własnej dokumentacji, ale także na podstawie informacji uzyskanych od innych organów podatkowych (to samo dotyczy zaświadczeń stwierdzających stan zaległości) - art. 306e § 1 cyt. Ordynacji. Skoro decyzja deklaratoryjna jedynie określa prawidłową wysokość podatku i jest to podatek do zapłaty, bo sam podatnik albo nie dokonał samoobliczenia poprzez złożenie stosownej deklaracji albo obliczył ten podatek w zaniżonej wysokości, to ten określony podatek należy traktować jako zaległość podatkową, mimo wniesienia odwołania od decyzji określającej.

Od chwili doręczenia decyzji, organ który tę decyzję wydał, jest nią związany, co oznacza, że jakakolwiek jej zmiana może nastąpić tylko w trybie prawem przewidzianym a między innymi jej zmiany lub wyeliminowania z obrotu prawnego może dokonać organ II instancji rozpoznający odwołanie strony - co z mocy art. 31 ust. 1 cyt. ustawy o kontroli skarbowej dotyczy także decyzji wydanych przez organ kontroli skarbowej. Z przytoczonych wyżej regulacji wynika, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wydawane jest na podstawie danych „własnych” organu oraz informacji otrzymanych od innych organów.

W niniejszej sprawie organ I instancji - Naczelnik Urzędu Skarbowego - otrzymał od Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej decyzje „wymiarowe”, którymi to decyzjami od chwili ich doręczenia tenże Dyrektor był związany - a więc musiał w swoich ewidencjach uwzględnić ich treść, czyli wykazać istnienie zaległości podatkowej na koncie strony - skarżącej spółki.

Zaświadczenie ma odzwierciedlać stan wiedzy organu w danej chwili (tj. w dacie wydania) i jeśli dane będące źródłem tej wiedzy ulegną zmianie, to oczywiście zaświadczenie przestaje być aktualne. Jeśli więc organ rozpoznaje wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganie w podatkach i w okresie, w którym jest zobligowany do tego rozpoznania stwierdza, że wobec podatnika wydano decyzje wymiarowe z których wynika zaległość podatkowa, a od których wniesiono odwołanie, to nie może stwierdzić nieistnienia zaległości i zaznaczyć, że prowadzone jest postępowanie podatkowe. Decyzje zostały już bowiem wydane przez organ I instancji a wniesienie odwołań - do czasu ich rozpatrzenia - nie niweczy skutku związania organu tymi decyzjami, nie powoduje uchylenia tychże decyzji.

Wobec tego Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Spółki.

Podstawa prawna: art.306a, 306b i 306e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa.