Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

September 3, 2017

Deklaracja AKC-U w związku z zakupem samochodu osobowego w Niemczech

0 1054

Czytelnik dokonał zakupu samochodu osobowego w Niemczech i zastanawia się gdzie i jak należy złożyć deklarację AKC-U z tytułu nabycia samochodu osobowego i czy zadeklarowana w deklaracji wartość samochodu podlega weryfikacji?  

ODPOWIEDŹ

Podstawą wypełnienia obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego jest złożenie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U) oraz zapłata należnego podatku. Deklaracja AKC-U może zostać złożona w formie papierowej lub elektronicznej. Deklaracje AKC-U są weryfikowane bezpośrednio przy ich przyjmowaniu.

UZASADNIENIE

Na podstawie delegacji z art. 14 ust. 11 ustawy o podatku akcyzowym (u.p.a.) zostało wydane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 lutego 2017r. w sprawie właściwości urzędów skarbowych i izb administracji skarbowej w zakresie akcyzy, w którym określono wykaz urzędów skarbowych i izb administracji skarbowej, których odpowiednio naczelnicy i dyrektorzy są właściwi do wykonywania zadań w zakresie akcyzy na terytorium kraju oraz terytorialny zasięg ich działania, uwzględniając liczbę podatników prowadzących działalność na danym obszarze. W §2 ww. rozporządzenia wskazano także, że właściwym urzędem skarbowym, na którego rachunek bankowy dokonuje się m.in. wpłaty kwot z tytułu zapłaty akcyzy jest Urząd Skarbowy w Nowym Targu, którego terytorialny zasięg działania w tym zakresie obejmuje całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z zarządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 marca 2017 roku w sprawie organizacji jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz nadania im statutów wynika, że z dniem 1 marca 2017 niektóre urzędy skarbowe realizują zadania, które pozostawały dotychczas we właściwości urzędów celnych oraz oddziałów celnych, w zakresie wymiaru i poboru należności w obszarze podatku akcyzowego.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 2 u.p.a. w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W myśl art. 104 ust. 1 pkt 2 u.p.a. podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy - w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego, z tym że w przypadku, o którym mowa w art. 101 ust. 2 pkt 3, podstawą opodatkowania jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.

Podstawą opodatkowania z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego dopuszczonego wcześniej do obrotu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej zgodnie z przepisami celnymi, ale niezarejestrowanego na terytorium innego państwa członkowskiego jest wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 3, z uwzględnieniem prowizji, kosztów transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały uwzględnione w cenie, ale zostały już poniesione do miejsca, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą celną (art. 104 ust. 6 u.p.a.)

Stawki akcyzy wynoszą:

  • 18,6% podstawy opodatkowania – dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,

  • 3,1% podstawy opodatkowania - dla pozostałych samochodów osobowych (art. 105 u.p.a.).

Podstawą wypełnienia obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego jest złożenie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U) oraz zapłata należnego podatku. Deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U) składana jest w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, jednak nie później niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium Polski zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Deklaracja AKC-U może zostać złożona w formie:

  • papierowej (osobiście w siedzibie urzędu lub za pośrednictwem operatora pocztowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego),

  • elektronicznej (za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych dostępnej pod adresem www.puesc.gov.pl).

Uzyskane potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo stanowi, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, podstawę do rejestracji pojazdu.

Deklaracje AKC-U są weryfikowane bezpośrednio przy ich przyjmowaniu pod względem formalnym. Weryfikacji podlega zadeklarowana wysokość podstawy opodatkowania samochodu w oparciu o średnią wartość rynkową samochodu osobowego na rynku krajowym pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy. W przypadku stwierdzenia, że zadeklarowana wysokość podstawy opodatkowania samochodu znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego należy podać przyczyny uzasadniające podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

Marta Rusin

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 lutego 2017 roku w sprawie właściwości urzędów skarbowych i izb administracji skarbowej w zakresie akcyzy (Dz. U. z 2017r. poz. 371), art. 100 ust. 1 pkt 2, art. 104 ust. 1 pkt 2, ust. 6 i art. 105 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 43 ze zm.).