Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wysłałam 25 sierpnia 2015 roku do urzędu niepodpisaną deklarację VAT-7 z miesiąc lipiec. Przeczytałam w internecie, że deklaracja, która trafi do urzędu skarbowego bez podpisu, traktowana jest tak, jakby nie zostało złożona. Czy to prawda?

ODPOWIEDŹ

Podpis na deklaracji podatkowej jest potwierdzeniem prawdziwości zawartych w niej danych. Niepodpisana deklaracja nie rodzi żadnych skutków prawnych. Nie można sie jednak zgodzić ze poglądem, że organy podatkowe niepodpisane dokumenty traktują jak “nieistniejące”.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 274 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa w razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość. „(...) przepis art. 274 Ordynacji podatkowej znajduje zastosowanie tylko wtedy, gdy organy podatkowe stwierdzą w złożonej deklaracji uchybienia o charakterze formalnym” - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 czerwca 2005 roku (sygn. I FSK 298/05)

Jednocześnie w wyroku NSA oz. w Lublinie sygn. I SA/Lu 229/2000 z dnia 21 marca 2001 roku sąd wskazał, iż: „Oczywistą omyłką mógłby być bowiem błąd widoczny na „pierwszy rzut oka” bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań czy ustaleń oraz nie dotyczący merytorycznej strony złożonej deklaracji. Byłby to błąd rachunkowy, pisarski, itp. nie wymagający sięgania do dokumentacji podatkowej (…).”

Należy zatem stwierdzić, że brak podpisu na deklaracji VAT-7 stanowi brak formalny. Zatem Organ podatkowy winien wezwać Panią do jego usunięcia, zwłaszcza że w każdym z przypadków, w których zachodzą warunki do zastosowania trybu przewidzianego w art. 274 Ordynacji podatkowej, zwrócenie się przez organ podatkowy do składającego deklarację o dokonanie korekty jest obligatoryjne.

Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 października 2010 r. sygn. I SA/Kr 1296/10: „W sytuacji stwierdzonych braków formalnych złożonej deklaracji, organ podatkowy w oparciu o art. 272 pkt 2 i art. 274 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej obowiązany jest zwrócić się do składającego deklarację do usunięcia stwierdzonych braków formalnych”. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z dnia 15 października 1999 r., sygn. III SA 223/99), „Przepisy działu V Ordynacji podatkowej „Czynności sprawdzające”, w szczególności art. 274 § 1, określają obowiązki organów podatkowych w przypadku stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy lub oczywiste omyłki, bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami”.

Stanowisko, zgodnie z którym brak podpisu jest brakiem formalnym, potwierdził Minister Finansów, wskazując, że przewidziany w art. 274 Ordynacji tryb korygowania deklaracji z urzędu nie będzie miał zastosowania w przypadku, gdy rodzaj stwierdzonej wadliwości formalnej deklaracji, np. brak podpisu podatnika na deklaracji, nie pozwoli na samodzielne jej skorygowanie przez organ podatkowy. W takiej sytuacji organ podatkowy obowiązany jest, na podstawie art. 274 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, wezwać składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując jednocześnie przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Należy zatem stwierdzić, że chociaż złożona przez Panią „niepodpisana” deklaracja nie rodzi żadnych skutków materialnoprawnych to pozwoliła na zachowanie ustawowego terminu do jej złożenia oraz spowodowała wszczęcie przez organ określonych czynności mających na celu usunięcie braków formalnych.

Dopiero w sytuacji pozostawienia bez odzewu przez podatnika wezwania do usunięcia braków formalnych jakim jest braku podpisu organ skarbowy ma prawo uznać, że brak podpisu jest równoznaczny z niezłożeniem w ogóle deklaracji podatkowej, a to oznacza możliwość pociągnięcia podatnika do odpowiedzialności karno-skarbowej za niezłożenie deklaracji.

Jan Keler