Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

December 6, 2013

Demontaż materiałów budowlanych i konstrukcyjnych a stawka VAT

0 950

Stawką właściwą dla usług polegających na samym usuwaniu eternitu z dachów budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych przemysłowych i innych będzie stawka podstawowa, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 września 2013 roku nr IPTPP1/443-606/13-2/IG.

Sytuacja Podatnika

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności, będzie świadczył usługi związane z gospodarką odpadami niebezpiecznymi – materiałami zawierającymi azbest. Firma będzie zajmowała się usuwaniem eternitu z dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Taki eternit będzie wówczas składany na paletach lub specjalnych workach i później odrębną usługą lub przez inną firmę odbierany z posesji, transportowany i przekazywany do unieszkodliwienia. Przy takiej usłudze samego demontażu firma zamierza stosować dwie różne stawki VAT w zależności od rodzaju budynku: dla budynków mieszkalnych – 8% VAT (stawka preferencyjna na usługi budowlane dla PKOB 111), dla budynków pozostałych (w tym gospodarczych) - 23% VAT.

Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla świadczonej usługi polegającej na samym demontażu materiałów budowlanych i konstrukcyjnych zawierających azbest z uwzględnieniem rodzaju budynków. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, iż warunkiem zastosowania preferencyjnej 8 % stawki podatku, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług bądź § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć robót konserwacyjnych lub budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy obiektów budowlanych lub ich części bądź ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z powyższych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy stwierdził, iż według klasyfikacji PKWiU roboty związane z rozbiórką budynków klasyfikowane są pod symbolem 43.11.10 - roboty związane z rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych.

Zatem usługi polegające na usuwaniu eternitu z dachów budynków, są faktycznie robotami rozbiórkowymi, a wykonywanie tego typu rozbiórek, bez względu na PKOB obiektu, którego dotyczą, nie stanowi dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części ani też robót konserwacyjnych. W przypadku rozbiórki dachu budynku, konsekwencją jest likwidacja części obiektu nie zaś jego budowa, przebudowa, remont, czy modernizacja.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej regulacje prawne organ podatkowy stwierdził, iż do robót rozbiórkowych, nie będących czynnościami o których mowa w art. 41 ust. 12 ww. ustawy oraz w § 7 ww. rozporządzenia, nie ma zastosowania stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Stawką właściwą dla tych czynności jest stawka podstawowa – 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.