Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

October 1, 2017

„Dieta pudełkowa” a obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej

0 1126

Rozpoczynamy od listopada 2017 roku sprzedaż posiłków dietetycznych dla odchudzających się, sportowców, mam i diabetyków. Bezglutenowe i bez laktozy, gotowane długo w niskich temperaturach i indywidualnie układane. Nasze posiłki będą pakowane i dostarczane do miejsca wskazanego przez klienta. Czy musimy mieć kasę fiskalną?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczonych usług powstanie z chwilą wykonania pierwszej usługi przygotowywania „diety pudełkowej” dla odbiorcy zewnętrznego - osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz rolnika ryczałtowego

UZASADNIENIE

W myśl zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 obowiązującego od 1 stycznia 2017 roku rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 roku:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2016 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz w/w/ osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w kwocie 20 000 zł. (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Z kolei, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i rozporządzenia w/w zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

  • świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

  • usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering).

Na mocy § 5 ust. 7 w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności,

W przypadku, gdy przepisy ust. 1-7 przewidują różne terminy utraty mocy zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienia te tracą moc w terminie najwcześniejszym (§ 5 ust. 8 rozporządzenia).

Przez usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych - katering, w myśl definicji zawartej w Słowniku Poprawnej Polszczyzny PWN rozumie się: „usługę polegającą na przygotowywaniu i dostarczaniu potraw na zamówienie lub organizowaniu na zlecenie przyjęć w miejscach wskazanych przez klienta”. Usługa kateringowa jest więc usługą polegającą na dostarczeniu gotowej lub niegotowej żywności, napojów przeznaczonych do spożycia zgodnie z ofertą firmy i specyfiką zmówienia określonego przez klienta, wraz z usługami wspomagającymi umożliwiającymi natychmiastowe spożycie tej żywności. Dostarczenie żywności i napojów stanowi jedynie element całości, w której przeważają usługi wykonywane poza lokalem usługodawcy.

Świadczone przez Państwa usługi zostały sklasyfikowane w dziale 56 - „Usługi związane z wyżywieniem”. Pod symbolem PKWiU 56.2 znajdują się „Usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) i pozostałe usługi gastronomiczne”, pod symbolem PKWiU 56.21 – „Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)”. Z cytowanej wyżej definicji oraz klasyfikacji PKWiU wynika, iż sprzedaż posiłków dietetycznych tzw. „dieta pudełkowa” to nic innego jak usługi kateringowe.

Podsumowując, w opisanej sytuacji, w związku z rozpoczęciem świadczenia usług kateringowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od listopada 2017r., obowiązek stosowania kasy fiskalnej nastąpi z chwilą wykonania pierwszej usługi.

Anna Kassian

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i, § 5 ust. 2, 7 i ust. 8 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16.12.2016r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177).