Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 1, 2014

Dokonanie odczytu kasy zainstalowanej w innym mieście

0 907

Jestem podatnikiem VAT i stosuję 4  kasy rejestrujące. Jedna z kas jest zainstalowana w bardzo odległym mieście i serwisowana przez miejscowy serwis. Kasa zakończyła swoją pracę z powodu wyczerpania pamięci i chcę w tym punkcie zainstalować nową drukarkę fiskalną. Przyjazd serwisu serwisującego kasę w celu odczytu zawartości pamięci i podpisania protokołu do mojego - właściwego Urzędu Skarbowego to duży koszt. Jakie formalności powinienem wypełnić w takiej sytuacji i czy można w jakiś sposób uniknąć kosztów przyjazdu serwisu do tutejszego Urzędu np. przywieźć kasę do mojej siedziby i jednorazowo, na miejscu odczytać przez serwis obsługujący pozostałe 3 moje kasy?

ODPOWIEDŹ

W przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik w myśl zapisu § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących:

  • wykonuje raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  • składa w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia,

  • składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  • dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego. Zgodnie z zapisem § 23 ust. 1 serwis kas jest wykonywany przy pomocy serwisantów kas.

Odczyt, o którym mowa w § 15  ust. 1 pkt 4, powinien być zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem § 27 (§ 15  ust.2). Raport stanowi załącznik do protokołu. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Podatnik stosujący kasy korzysta wyłącznie z serwisu prowadzonego przez podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas (§ 14 ust. 2).

Funkcja jaką pełni kasa rejestrująca, powoduje, iż zarówno dla użytkownika jak i dla organów podatkowych niezwykle istotnym jest by kasa funkcjonowała prawidłowo, była odpowiednio zabezpieczona, a przede wszystkim odzwierciedlała rzeczywisty przebieg realizowanych transakcji. W świetle powyższego, bardzo ważne jest zatem prawidłowe wykonanie przez serwis obsługujący dane urządzenie wszystkich czynności mających wpływ na pracę urządzenia w tym również prawidłowego odczytania zawartości jej pamięci fiskalnej. Oczywiście podatnik ma możliwość dokonania zamiany prowadzącego serwis co wynika z zapisu § 14 ust. 3 - zmiana podmiotu prowadzącego serwis kas niewynikająca z naruszenia warunków jego prowadzenia może być dokonana, na wniosek podatnika, za zgodą podmiotu prowadzącego serwis główny, z tym że nie może on odmówić zgody na zmianę prowadzącego serwis kas, jeżeli warunki cenowe i miejsca jego świadczenia są korzystniejsze dla podatnika. O dokonanej zmianie podatnik zawiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia jej dokonania. Jeśli chodzi o serwisowanie, to dokonując zakupu kasy fiskalnej, podatnik decyduje się jednocześnie na jej obsługę przez tylko jeden punkt serwisowy. Każde urządzenie posiada swoją książkę serwisową, do której w chwili zakupu wpisywane są dane dwóch osób - serwisanta podstawowego i rezerwowego. Od tego momentu tylko te osoby są uprawnione do wszelkich czynności serwisowych, np. odczytu zawartości pamięci, przeglądów, napraw i innych czynności serwisowych.

W opisywanej sytuacji biorąc pod uwagę praktykę stosowaną przez wiele Urzędów Skarbowych w Polsce można razem z wnioskami określonymi w  § 15 ust. 1 pkt 2 i 3 zwrócić się również z wnioskiem do właściwego dla czytelnika naczelnika urzędu skarbowego o oddelegowanie pracownika urzędu celem odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy zainstalowanej w odległym mieście. Naczelnik w ramach współpracy między urzędami może zwrócić się z prośbą do naczelnika urzędu skarbowego na którego terenie znajduje się przedmiotowa kasa, aby w obecności pracownika tego urzędu, serwisant podmiotu prowadzącego serwis kas dokonał odczytu pamięci wskazanej kasy. Protokół z powyższej czynności wraz ze sporządzonym raportem i książką serwisową zostanie przesłany pocztą do właściwego dla czytelnika urzędu skarbowego. Na tej podstawie kasa zostanie wyrejestrowana z ewidencji prowadzonej przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Naszym zdaniem próba zmiany serwisu oczywiście za zgodą podmiotu prowadzącego serwis główny kas mija się z celem, ponieważ nie może to być zgoda na jednorazową interwencję lecz na stałą zmianę podmiotu prowadzącego serwis i spowoduje w przyszłości analogicznie dodatkowe koszty np. dojazdu na przeglądy techniczne lub inne interwencje serwisu, do kasy zainstalowanej w odległym mieście. Aby ułatwić załatwienie formalności oddelegowania pracownika w ramach współpracy urzędów skarbowych zamieszczamy w serwisie wzór oddelegowania.

Podsumowując, odczytu kasy nie może dokonać inny niż wpisany w książce serwisowej punkt serwisowy oraz inny serwisant.

Wioletta Gramis