Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

October 31, 2016

Dokonywanie zabezpieczenia na etapie zawieszenia postępowania w przypadku złożenia zarzutów

0 977

Urząd prowadzi wobec spółki zabezpieczenie majątku w związku z kontrolą VAT. Złożyłem zarzuty. Zawieszono zabezpieczenie do czasu rozstrzygnięcia zarzutów. Jednak w trakcie zawieszenia urząd zajmuje rachunki bankowe spółki. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

ODPOWIEDŹ

Tak, ustawodawca dał uprawnienia administracyjnym organom egzekucyjnym do dokonywania czynności egzekucyjnych na etapie zawieszenia postępowania egzekucyjnego wskutek złożenia zarzutów.

Niemniej jednak takie działanie organu egzekucyjnego musi mieć uzasadnienie. Należy zauważyć, iż w przypadku, kiedy zabezpieczono całą należność VAT, to dokonanie zajęcia rachunków bankowych na etapie zawieszenia, jest prawnie nieuzasadnione.

UZASADNIENIE

Zajęcie zabezpieczające, to czynność organu egzekucyjnego, w wyniku której organ egzekucyjny nabywa prawo rozporządzania składnikiem majątkowym zobowiązanego w zakresie niezbędnym do zabezpieczenia wykonania przez niego obowiązku objętego dokumentem stanowiącym podstawę zabezpieczenia, ale która nie prowadzi do przymusowego wykonania obowiązku, tzn. że na podstawie zarządzenia zabezpieczenia organ egzekucyjny może dokonać zabezpieczenia na składnikach majątkowych zobowiązanego poprzez stosowanie różnych form zabezpieczenia, lecz zabezpieczenie, nie może prowadzić do realizacji zobowiązań wynikających z zarządzenia.

Formami zabezpieczenia stosowanymi przez administracyjny organ egzekucyjny są:

  • zajęcie pieniędzy, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunków bankowych, innych wierzytelności i praw majątkowych lub ruchomości,

  • obciążanie nieruchomości zobowiązanego hipoteką przymusową, w tym przez złożenie dokumentów do zbioru dokumentów w przypadku nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej,

  • obciążenie statku morskiego lub statku morskiego w budowie zastawem wpisanym do rejestru okrętowego ( hipoteka morska przymusowa ),

  • ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej albo której księga wieczysta zginęła lub uległa zniszczeniu,

  • ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Wszczęcie zabezpieczenia następuje min. poprzez doręczenie Podatnikowi odpisu zarządzenia zabezpieczenia. Od dnia otrzymania zarządzenia Podatnik może złożyć zarzuty na prowadzone postępowanie zabezpieczające w terminie 7 dni od dnia otrzymania dokumentu.

Organ egzekucyjny po otrzymaniu zarzutów zawiesza prowadzone postępowanie do czasu ich ostatecznego rozpoznania. Ustawodawca jednak w przypadku złożonych zarzutów, mając na uwadze interes wierzycieli, umożliwi dalsze prowadzenie zabezpieczenia w przypadkach:

  • uzasadnionego wniosku wierzyciela o podjęcie zawieszonego postępowania zabezpieczającego,

  • na wniosek wierzyciela lub z urzędu w okresie zawieszenia postępowania zabezpieczającego jest możliwość dokonywania zabezpieczenia przez organ egzekucyjny.

  • Należy zwrócić uwagę, że w postępowaniu zabezpieczającym stosuje się odpowiednio przepisy działu I ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zatem, mając na uwadze powyższe, organ egzekucyjny w sytuacji, kiedy nie zabezpieczył całego roszczenia VAT wynikającego z zarządzenia zabezpieczenia może na wniosek organu podatkowego podjąć zawieszone postępowanie zabezpieczające i dokonać zabezpieczenia korzystając z różnych form zabezpieczenia, bądź w okresie zawieszenia postępowania może także z urzędu stosować wybrane formy zabezpieczenia.

Reasumując, w uzasadnionych przypadkach na etapie zawieszenia postępowania zabezpieczającego wskutek złożenia zarzutów, organ egzekucyjny może z urzędu lub na wniosek organu podatkowego dokonać zabezpieczenia wierzytelności z rachunku bankowego Spółki.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 1a pkt 19, art. 33, art. 35, art. 155b, art. 156, art. 164, art. 166 b ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.