Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI

November 18, 2014

Dokumentacja potwierdzająca wywóz towarów w eksporcie

0 1074

Brak pieczęci na SAD nie wyklucza zastosowania 0% VAT w eksporcie towarów.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 września 2014 roku, sygn. I FSK 1304/13 w stanie prawnym obowiązującym w 2007 roku.

Urząd Skarbowy oraz Izba Skarbowa zakwestionowały Spółce możliwość stosowania 0% stawki podatku VAT przy eksporcie i wydał decyzję o zwrocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W uzasadnieniu Dyrektor Izby wskazał, że brak na dokumentach SAD pieczęci wskazującej datę i nazwę urzędu celnego potwierdzającego wywóz towarów, powoduje że spółka nie ma prawa do skorzystania ze stawki VAT 0%, gdyż przedłożone dokumenty nie spełniają warunków wynikających z art. 41 ust. 11 ustawy o VAT. Nie kwestionował jednocześnie faktu wywozu towarów, ale uzasadniał, że dokumenty przedstawione przez spółkę tj. faktury VAT, dokumenty magazynowe, dokumenty SAD, listy przewozowe CMR oraz karnety TIR potwierdzone przez właściwy urząd celny, nie stanowią dokumentacji określonej w ustawie o VAT.

Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, w której domagała się uchylenia zaskarżonej decyzji w całości. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga nie zasługiwała na uwzględnienie.

Sprawa trafiła do NSA, który uznał, że w przypadku przedstawienia dokumentów potwierdzających opuszczenie przez towary obszaru Unii Europejskiej, organ podatkowy nie miał podstaw by odmówić spółce prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT z tytułu eksportu towarów. W opinii Sądu, w sytuacji, gdy w wyniku działań kontrolnych stwierdzono w sposób bezsporny, że towar został wyeksportowany, tzn. nie mogło dojść do jego "konsumpcji" na terytorium Wspólnoty, to bezpodstawne jest obciążanie obrotu podatnika stawką podatku jak dla dostawy krajowej, skoro wiadomo, że transakcja stanowiła eksport towarów. W przeciwnym razie, z uwagi na nadmierny formalizm organu podatkowego naruszona zostałaby zasada neutralności podatku VAT.

W stanie prawnym obowiązującym w roku 2007, w swojej treści art. 41 ust. 11 ustawy o VAT nie zawierał odesłania do art. 41 ust. 7 tej ustawy. Odesłanie takie wprowadzone zostało dopiero z dniem 1 grudnia 2008 roku w wyniku wejścia w życie nowelizacji zawartej w ustawie z dnia 7 listopada 2008 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.