Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mamy zamówienie od kontrahenta z Niemiec na dostawę towaru. Towar najpierw zostanie dostarczony do firmy w Polsce, która wyposaży go w złącza, a następnie zostanie wysłany do kontrahenta z Niemiec. Jak powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż ? Czy jest to WDT? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinniśmy posiadać i w jakim terminie, żeby móc tą transakcję opodatkować stawką VAT 0% ?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2) osobą prawną nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie wymienionymi w pkt. 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4) podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Dokonującym dostawy jest podatnik zarejestrowany, jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 UPTiU. Ponieważ Państwa firma jak również kontrahent z Niemiec są podatnikami podatku od wartości dodanej zarejestrowanymi w swoich krajach na potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych jako podatnicy VAT-UE, to warunkiem niezbędnym do uznania transakcji dostawy towarów na rzecz podatnika z Niemiec jako WDT, jest wywóz towarów z Polski na terytorium innego kraju UE.

Dowody świadczące o wywozie towarów do innego państwa członkowskiego UE (art.42 UPTiU)

Dowodami świadczącymi o wywozie towarów są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury,

3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku 

W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem transakcji WDT, bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w punktach 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;

2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy;

3) określenie towarów i ich ilości;

4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

W przypadku gdy dokumenty, o których mowa powyżej nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności: 

1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4) dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Opodatkowanie transakcji WDT

Zgodnie z art. 42 ust.1 UPTiU, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2) podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ujęcie transakcji WDT w deklaracji VAT-owskiej

Zgodnie z przepisami art.42 ust.12 UPTiU, jeżeli podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających wywóz towarów przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

1) okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w deklaracji za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w deklaracji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów potwierdzających wywóz towaru.

Przykład 1

Podatnik składa kwartalne deklaracje VAT-owskie. W październiku 2011 roku podatnik dokonał sprzedaży towarów do kontrahenta z Niemiec. Przed dniem 25 stycznia 2012 roku (termin do złożenia deklaracji za czwarty kwartał 2011 r.) podatnik nie posiadał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do Niemiec. W związku z tym, podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w deklaracji za czwarty kwartał 2011 roku. Sprzedaż ta musi być wykazana w deklaracji za pierwszy kwartał 2012 roku.

Jeśli przed dniem 25 kwietnia 2012 (termin do złożenia deklaracji za pierwszy kwartał 2012 r.) podatnik będzie posiadał dokumenty potwierdzające wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim, może zastosować stawkę 0% VAT. Jeśli takich dokumentów podatnik nie zgromadzi, wówczas transakcja ta będzie musiała zostać opodatkowana stawką krajową.

2) okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w deklaracji za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w deklaracji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów potwierdzających wywóz towaru.

Przykład 2

Podatnik składa miesięczne deklaracje VAT-owskie. W październiku 2011 roku podatnik dokonał sprzedaży towarów do kontrahenta z Niemiec. Przed dniem 25 listopada 2011 roku (termin do złożenia deklaracji za październik 2011 r.) podatnik nie posiadał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do Niemiec. W związku z tym, podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w deklaracji za miesiąc październik. Kolejnym okresem rozliczeniowym jest miesiąc listopad, za który deklarację należy złożyć do 25 grudnia 2011. 

Jeśli do tego czasu podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające wywóz towaru, wówczas w deklaracji za miesiąc listopad powinien wykazać transakcję WDT z 0% stawką VAT. Natomiast gdyby takich dokumentów podatnik nie posiadał, wówczas transakcji tej nie musi wykazać w deklaracji za miesiąc listopad 2011. 

Ostatecznym terminem do wykazania tej transakcji w deklaracji VAT-owskiej jest miesiąc grudzień 2011. Jeśli przed 25 stycznia 2012 roku (termin do złożenia deklaracji za miesiąc grudzień 2011) podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające wywóz towarów na terytorium innego państwa członkowskiego UE, wówczas powinien rozpoznać WDT i opodatkować transakcję 0% stawką podatku VAT w deklaracji za grudzień 2011. W przypadku braku wymaganych dokumentów będzie zmuszony do opodatkowania tej transakcji krajową stawką podatku VAT.

Otrzymanie dowodów potwierdzających wywóz towarów na terytorium innego kraju UE w terminach późniejszych, niż wymienione w art.42 ust.12 UPTiU, upoważnia podatnika do wykazania transakcji WDT ze stawką 0% w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej.

Dorota Mróz

Biegły Rewident