Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 14, 2017

Dokumentacja uzasadniająca zastosowanie stawki 0% do WDT

0 1009

Posiadanie przez Spółkę dokumentu potwierdzającego zapłatę za dostarczony towar w razie gdy dokument przewozowy nie potwierdzi jednoznacznie, że odbioru towaru dokonała osoba upoważniona albo nabywca osobiście umożliwia uznanie dostawy za wewnątrzwspólnotową opodatkowaną według 0% stawki podatku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2017 roku nr 0461-ITPP3.4512.888.2016.1.MD

Sytuacja Podatnika

Spółka (czynny podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany jako podatnik VAT UE) sprzedaje swoje produkty m.in. na rzecz podmiotów mających siedzibę na Litwie posiadających ważny i właściwy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dostawa towarów dla tych kontrahentów może odbywać się również własnym transportem Spółki. W tej sytuacji w dokumencie przewozowym wskazane zostaną dane wymagane przepisem art. 42 ust. 4 pkt 1, 2, 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz umieszczone zostanie pisemne potwierdzenie przyjęcia towarów w miejscu ich odbioru. Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę dokonywane będzie w dwóch wariantach:

  1. albo przez pracownika lub osobę będąca stroną umowy cywilnoprawnej z nabywcą towaru, który posługuje się pieczęcią imienną, ale nie posiada pieczęci nabywcy, dlatego nie będzie ona widoczna na dokumencie przewozowym;

  2. albo przez osobę trzecią – magazyniera niebędącego pracownikiem nabywcy, lecz pracownikiem lub stroną stosunku cywilnoprawnego z firmą prowadzącą magazyn dzierżawiony przez nabywcę, którego adres wskazany został jako adres dostawy towaru nabywanego od Spółki.

Najprawdopodobniej Spółka przy obu wskazanych wariantach potwierdzenia przyjęcia odbioru będzie dodatkowo dysponowała dokumentem potwierdzającym zapłatę za towar.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą dokumentacji uzasadniającej zastosowanie 0% stawki podatku do dokonywanych dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Stanowisko Dyrektora

Analiza przedstawionych regulacji pozwala na ustalenie dwóch podstawowych warunków, od spełnienia których uzależnione jest uznanie danej dostawy za dostawę o charakterze wewnątrzwspólnotowym. Uprawnia to w konsekwencji do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%.

Pierwszy z tych warunków dotyczy aspektu prawnego transakcji – jego spełnienie ma gwarantować, że czynność ta zostanie potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w państwie przeznaczenia i jako taka zostanie tam faktycznie opodatkowana. Drugi z warunków dotyczy aspektu faktycznego transakcji – jego spełnienie pozwala na przyjęcie, że rzeczywiście nastąpił wywóz towarów z kraju i jego transport (przemieszczenie) do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Drugi z warunków dotyczy zatem faktycznych, a nie prawnych aspektów transakcji i został określony wprost w cyt. wyżej art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy. W związku z tym kluczowe jest to, aby posiadane przez podatnika dokumenty zawierały informacje, z których wynika, że dany towar został wywieziony z terytorium kraju oraz został faktycznie dostarczony do innego państwa członkowskiego. Istotą bowiem powołanych przepisów jest zobowiązanie podatnika do udowodnienia, że towary będące przedmiotem dostawy rzeczywiście opuściły terytorium kraju, ze względu na skutki podatkowe korzystniejsze niż w odniesieniu do dostaw krajowych.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz cytowane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że jeżeli dokumenty, którymi będzie dysponowała Spółka w związku ze realizowaną sprzedażą wewnątrzwspólnotową, będą potwierdzać (w obu wariantach) dostarczenie towaru do nabywcy unijnego na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE, mogą być wystarczającą podstawą do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%.

Podstawa prawna: art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.