Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

October 31, 2015

Dokumentacja wymagana przy odliczeniu ulgi za kasę

0 895

Rozpoczęłam 1 października działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich i w tym dniu ufiskalniłam kasę rejestrującą. Nie złożyłam oświadczenia o ilości stanowisk kasowych a zgłoszenie podatnika złożyłam po upływie 8 dni od daty fiskalizacji kasy. Należność za kasę została w całości zapłacona, mam fakturę i dowód zapłaty. Nie jestem podatnikiem VAT, czy mogę liczyć na zwrot ulgi?

ODPOWIEDŹ

Tak, ponieważ spełniła Pani wszystkie wymagane warunki pozwalające na zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej określone w zapisie § 2 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast z ust. 4 tego artykułu wynika, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Przepis § 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Z kolei, zgodnie z § 4 pkt 2 lit.j zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku:

  • świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Paragraf 9 ust. 6 rozporządzenia określa, iż w przypadku podatników rozpoczynają-cych po dniu 31 grudnia 2014 r. świadczenie usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c–j, którzy przed wykonaniem takiej usługi nie dokonywali sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę.

Podstawą do odliczenia ulgi jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku, w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia, odliczenia kwoty o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania. Na podstawie zapisu § 2 ust. 2 w przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, jeżeli zgłoszenie to zostało złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania tych kwot.

Natomiast § 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. rozporządzenia określa, że odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach oraz posiadania dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Stosuje Pani kasę fiskalną od momentu wykonania pierwszej usługi fryzjerskiej, zatem kasę rejestrującą zainstalowała Pani przed obowiązującym terminem, który w tym przypadku powstanie od dnia 1 stycznia 2016 roku, tj. po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonała Pani pierwszą usługę w dniu 1 października 2015 roku.

Druk „Zgłoszenie kasy przez podatnika”, został złożony w urzędzie skarbowym w dniu 9 października 2015 roku, zatem został również dopełniony obowiązek wynikający z zapisu art. 111 ust. 3a pkt 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązana była Pani dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Nie został zachowany termin określony w § 13 ust. 5 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących, który stanowi, iż w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy podatnik składa do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie danych dotyczących kasy, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego.

Reasumując powyższe, zgłoszenie kasy przez podatnika w tym przypadku należy traktować na równi ze zgłoszeniem o liczbie kas rejestrujących i miejscu - adresie ich używania, gdyż zostało złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej, który przypada na dzień 1 stycznia 2016 roku. W związku z tym, że należność za kasę fiskalną została w całości zapłacona i posiada Pani dowód zapłaty to należy uznać, iż spełniła Pani wszystkie warunki pozwalające na zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, gdyż zapis § 2 określający te warunki nie wymienia jako jednego z nich bezwzględnego obowiązku zachowania 7 dniowego terminu liczonego od dnia fiskalizacji kasy, do złożenia druku „Zgłoszenie kasy przez podatnika”.

Anna Kassian