Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

September 4, 2014

Dokumentowanie kosztów transportu w przypadku dostawy towarów wraz z ich transportem

0 908

Koszty organizacji transportu, na które składają się koszty opakowania zbiorczego, koszty załadunku, koszty rozładunku oraz koszty transportu towarów ponoszone w związku ze sprzedażą towarów zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży tych towarów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 lipca 2014 roku nr IBPP2/443-331/14/RSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która jest producentem lodów i polew do lodów. Przedmiotem świadczenia zgodnie z zawartymi postanowieniami umów jest kompleksowa czynność dostawy towarów, w ramach której będzie świadczona usługa transportu jako nieodłączny element dostawy. Wnioskodawca nie podpisuje odrębnych umów na świadczenie usług transportowych. Dostawa i transport towarów odbywa się na podstawie jednej umowy zawartej z kontrahentem. Spółka nie świadczy usług transportowych jako samodzielnie wykonywanej usługi. Dodatkowe koszty organizacji transportu są ściśle związane z dostawą towarów i są niezbędne do dokonania dostawy.

Wątpliwości Spółki odnoszą się do kwestii ujęcia dodatkowych kosztów organizacji transportu, na które składają się koszty opakowania zbiorczego, koszty załadunku, koszty rozładunku oraz koszty transportu towarów w cenie tychże towarów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących regulacji podatkowych wynika, iż w przypadku dostawy towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi dostawy towarów. Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej dostawy. Skoro kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez Podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to winny one wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrębną stawką podatku od towarów i usług właściwą dla tych usług. Przy czym jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według różnych stawek, to koszty dodatkowe w postaci ww. usługi powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do wartości towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

Zatem w przedmiotowej sprawie, należność od klientów za dokonaną dostawę lodów lub polew do lodów wraz z kosztami dodatkowymi – kosztami organizacji transportu, na które składają się koszty opakowania zbiorczego, koszty załadunku, koszty rozładunku oraz koszty transportu towarów - stanowi dla Spółki podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, która podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla sprzedawanego towaru.

Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnił, iż skoro ww. koszty przesyłki nie stanowią samodzielnej usługi lecz są elementem podstawowej czynności jaką jest sprzedaż towarów, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji faktury dokumentującej sprzedaż towarów. W takiej bowiem sytuacji koszty te należałoby uznać za odrębny przedmiot sprzedaży.

Bowiem elementy faktury określone w przepisach prawa podatkowego nie są jedynymi, które mogą być zamieszczone na dokumencie faktury. Ustawodawca w żaden sposób nie ograniczył prawa podatnika do zamieszczania na fakturach dodatkowych informacji. Zatem kalkulację kosztów organizacji transportu Wnioskodawca może przedstawić dodatkowo w części informacyjnej faktury lub na oddzielnym załączniku do faktury.

Podstawa prawna: 29a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.