Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 2, 2018

Dokumentowanie nabycia od rolnika ryczałtowego

0 1007

Czy spółka będąca czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek wystawienia faktury VAT-RR za towary rolne zakupione od rolnika ryczałtowego? Spółka zakupiła towary rolne, otrzymała dowód wydania z dnia 10 lipca, na którym są pełne dane identyfikacyjne rolnika oraz jego oświadczenia o zwolnieniu z podatku VAT. Na dowodzie wydania jest kwota netto zakupionych towarów i taką wartość spółka zapłaciła 18 lipca. Dowód wydania został przekazany do księgowości w sierpniu. Czy skoro nie zostały spełnione warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT od nabyć towarów rolnych (art. 116 ust. 6) podatnik ma obowiązek wystawić fakturę VAT-RR?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli symbol PKWiU produktów rolnych zakupionych u rolnika przez spółkę będącą czynnym podatnikiem będzie wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o VAT, tym samym jego dostawa będzie objęta szczególną procedurą dotyczącą rolników ryczałtowych. Niezależnie od faktu, czy kupujący będzie mógł odliczyć podatek naliczony, będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT RR.

UZASADNIENIE

W przypadku zakupów dokonywanych od rolnika ryczałtowego, podatnik VAT czynny obowiązany jest stosować procedurę szczególną, określoną w art. 115-118 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tymi przepisami, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury przekazywany jest dostawcy. Faktura stanowi dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży towarów lub usług, a „Faktura VAT RR” potwierdza sprzedaż produktów rolnych dokonaną przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika VAT (dokumentuje nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego).

Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Produkty rolne, zgodnie z ustawą o podatku VAT, to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Zryczałtowany zwrot podatku określony w fakturze VAT RR zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, że:

  1. nabywane produkty związane są z dostawą opodatkowaną,

  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu z wyjątkiem przypadku, gdy zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.

  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostaną podane numer i data wystawienia faktury VAT RR albo na fakturze tej podano dane identyfikacyjne stwierdzające dokonanie zapłaty (art. 116 ust. 6 ustawy o VAT).

Tak więc, dla udokumentowania zakupu produktów rolnych od rolnika, nie ma znaczenia, czy zostaną spełnione warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT przez nabywcę.

Zgodnie z ustawą o podatku VAT, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, który nabywa produkty rolne od rolnika ryczałtowego ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą nabycie produktów rolnych.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (18) nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 115 i art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.