Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 11, 2015

Dokumentowanie obciążenia najemcy kosztami odnowienia lokalu

0 1584

Czynność obciążenia kosztami naprawy lokalu należy udokumentować fakturą dla najemcy, który jest podatnikiem podatku VAT, natomiast w przypadku, gdy najemca nie jest podatnikiem powyższą czynność należy udokumentować fakturą jedynie na żądanie nabywcy.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2015 roku nr ITPP1/443-1251/14/BK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Związek Mieszkań Komunalnych, który w umowach najmu lokali mieszkalnych zobowiązał najemcę, po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu, do dokonania odnowienia bądź jego naprawy lub też zwrotu równowartości zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. W przypadku niedotrzymania terminu, ZMK wykona niezbędne naprawy lub remont na koszt najemcy. W sytuacji, gdy w wyznaczonym terminie najemca nie wykona remontu opróżnionego lokalu, ZMK naprawia urządzenia lub wykonuje remont, w zakresie wynikającym z protokołu zdawczo-odbiorczego, następnie obciąża najemcę notą księgową w równowartości poniesionych wydatków brutto wynikającej z zapłaconej faktury.

W związku z powyższym Związek Mieszkań Komunalnych zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy obciążenie najemcy, który nie wykonał obowiązków wynikających z umowy najmu lokalu mieszkalnego może nastąpić w formie noty obciążeniowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż przedmiotowa czynność wypełnia definicję świadczenia usług zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem mamy tu do czynienia – w związku z zawartą umową cywilnoprawną – ze świadczeniami wzajemnymi, bezpośrednimi i ekwiwalentnymi, polegającymi z jednej strony na „przejęciu zobowiązań najemcy do realizacji prac naprawczych, remontowych”, z drugiej zaś strony – na zapłacie określonego w umowie wynagrodzenia, z tytułu niezrealizowania w wyznaczonym terminie prac remontowych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż czynnością podlegającą opodatkowaniu jest przejęcie zobowiązań najemcy do realizacji prac naprawczych i remontowych, a więc w istocie zwolnienie tego najemcy od obowiązku dokonania odnowy lokalu, tj. realizacji prac naprawczych i remontowych lokalu mieszkalnego, w zamian za określoną w porozumieniu należność wyrażoną w pieniądzu.

Zatem przedmiotowa czynność, za którą ustalono wynagrodzenie, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, podlegające opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawa: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.