Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

May 5, 2016

Dokumentowanie opłat za strefę płatnego parkowania

0 983

Opłaty za parkowanie, jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winny być udokumentowane innym dokumentem niż faktura, np. notą obciążeniową.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2016 roku nr IBPP3/4512-123/16/BJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, której na podstawie Uchwały Rady Miejskiej powierzono wykonywanie zadań polegających na pełnieniu funkcji operatora teletechnicznych urządzeń wielofunkcyjnych spełniających m.in. funkcję Punktu Informacji Administracji Publicznej wraz z parkomatami. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i składa deklaracje VAT. Opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania będą pobierane na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych. Strefy płatnego parkowania zostały ustalone w związku z realizacją zadań własnych gminy m.in. z zakresu gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego oraz telekomunikacji. Odpłatne strefy parkowania są położone w pasach drogowych dróg publicznych. Opłaty parkingowe stanowią w 100% dochody Gminy.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jako Operator Strefy Płatnego Parkowania jest zobowiązany do wystawiania na żądanie podmiotów korzystających ze strefy płatnego parkowania faktur VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której pobór opłaty parkingowej stanowi czynność związaną z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych przepisami ustawy o drogach publicznych. Zatem pobierane opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania pojazdów samochodowych stanowiące dochód Gminy – nie są wynagrodzeniem za świadczoną usługę, lecz opłatą mającą charakter daniny publicznej, a tym samym nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Stąd też, bez względu na formę w jakiej są pobierane opłaty za parkowanie, a także bez względu na to czy pobór tych opłat następuje za pośrednictwem odrębnego podmiotu, jeśli pobrane kwoty stanowią w całości dochód Gminy, w sytuacji, gdy pobór ten stanowi czynność związaną z wykonywaniem zadań publicznych, Spółka jako organ władzy publicznej nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując Spółka, która wykonuje przedmiotowe czynności jako organ władzy publicznej, nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji pobierane opłaty nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem brak jest podstaw do wystawienia faktury dokumentującej tę czynność. Czynność ta, jako niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winna być udokumentowana innym dokumentem niż faktura zarezerwowana dla dokumentowania czynności z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług, np. notą obciążeniową.

Podstawa prawna: art. 106b ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.