Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Miasto wyświadczyło na rzecz Wykonawcy usługę polegającą na przeniesieniu prawa do zajęcia pasa drogowego, podlegającą opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT, którą powinno udokumentować fakturą VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2014 roku nr IBPP3/443-491/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Miasto, które realizuje inwestycję. W umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą zawarty jest zapis: „Jeżeli okaże się, że do wykonania przez Wykonawcę zakresu robót objętych niniejszą umową niezbędne są jakiekolwiek zezwolenia, pozwolenia, uzgodnienia, opinie, dopuszczenia lub odbiory, Wykonawca jest zobowiązany dostarczyć je lub przeprowadzić na swój koszt, bez dodatkowej zapłaty...”.

W związku z prowadzoną inwestycją w pasie drogi powiatowej Miasto otrzymało decyzje od Powiatowego Zarządu Dróg, który w rozumieniu ustawy o VAT nie jest podatnikiem w stosunku do czynności wchodzących w zakres jego podstawowej działalności, nakładającą opłatę roczną za umieszczenie w pasie drogi powiatowej urządzeń infrastruktury technicznej nie związanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu jak i w tej samej decyzji opłatę za zajęcie pasa drogi powiatowej w celu prowadzenia robót. Opłatę za zajęcie pasa drogi powiatowej Miasto chce przenieść na Wykonawcę czemu zgodnie z zapisami umowy Wykonawca się nie sprzeciwia.

W związku z powyższym Miasto zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w opisanej sytuacji Miasto musi wystawić na Wykonawcę notę obciążeniową, czy też musi wystawić fakturę, a jeśli tak, to jaką stawkę VAT winien zastosować aby służyło Wykonawcy prawo odliczenia podatku VAT od tak wystawionej faktury.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny organ podatkowy stwierdził, iż przeniesienie przez Miasto na rzecz Wykonawcy kwoty odpowiadającej wysokości poniesionej przez niego opłaty za zajęcie pasa drogowego jest świadczeniem, za które Miasto pobiera opłatę w wysokości równej kwocie zapłaconej przez niego równowartości kosztów opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Zatem przeniesienie powyższych kosztów jest związane bezpośrednio z usługą świadczoną przez Wykonawcę, bowiem brak zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, nie pozwoliłby na wykonanie czynności, do których Wykonawca został zobowiązany.

Wobec powyższego pomiędzy Miastem a Wykonawcą istnieje więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy stanowi świadczenie usług za wynagrodzeniem, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Opłata, o której mowa w niniejszym wniosku jest formą wynagrodzenia za świadczone usługi, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

Tym samym zapłatę przez Wykonawcę na rzecz Miasta kwoty opłaty za zajęcie pasa drogowego należy uznać za wynagrodzenie w zamian za wyświadczoną przez Miasto usługę. Świadczenie to powinno zostać udokumentowane fakturą VAT, którą Miasto winno wystawić w oparciu o przepisy art. 106a-106q ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto ze względu na to, że w niniejszym przypadku nie będą miały zastosowania ani obniżone, ani preferencyjne stawki podatku od towarów i usług, jak również zwolnienie od podatku VAT, usługa świadczona przez Miasto podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1,art. 106a-106q ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.