Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

June 8, 2018

Dokumentowanie oraz prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu udzielonych rabatów

0 1403

Udzielenie rabatu pośredniego uprawnia do wystawienia noty księgowej i obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w momencie udzielenia rabatu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 maja 2018 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.149.2018.1.RS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zawarł umowę z Sp. z o.o. prowadzącą detaliczną działalność handlową w sieci sklepów. Produkty wytworzone przez Wnioskodawcę dostarczane są do Sklepów przez wybranych Dystrybutorów. Wnioskodawca jest zainteresowany intensyfikowaniem sprzedaży Produktów poprzez program rabatów pośrednich (bonusów pieniężnych) kierowanych do odbiorców pośrednich. Sieć sklepów wyraziła intencję dokonywania zakupów Produktów Producenta od ich Dystrybutorów. Strony zgodnie zawarły Porozumienie, zgodnie z którym rabaty pośrednie naliczane będą jako procent wartości obrotu między Dystrybutorami a Nabywcą Produktów Wnioskodawcy, a ich wysokość wynosić będzie odpowiednio % od wartości obrotu Produktami Wnioskodawcy.

  • Czy udzielenie rabatu pośredniego powinno być udokumentowane fakturą czy też notą księgową (uznaniową)?

  • Czy w związku z udzieleniem rabatu pośredniego Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia obrotu na podstawie wystawionej noty księgowej (uznaniowej)? A jeśli tak, to w rozliczeniu za który okres Wnioskodawca powinien dokonać zmniejszenia obrotu w związku z udzieleniem rabatu pośredniego?

Stanowisko Dyrektora

W związku z udzieleniem Nabywcy rabatu pośredniego w opisanych wyżej warunkach Wnioskodawca jest uprawniony do udokumentowania ww. rabatu notą księgową (uznaniową). Wykazanie na fakturze rabatu udzielonego w momencie sprzedaży, jak i wystawienie faktury korygującej po wystawieniu faktury z tytułu udzielenia rabatu po dokonaniu sprzedaży, możliwe jest zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, wyłącznie w sytuacji udzielenia rabatu bezpośredniemu nabywcy towarów lub usług. Zgodnie bowiem z ust. 1 ww. artykułu, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1, podatnik wystawia fakturę korygującą. Przy czym faktura korygująca, zgodnie z art. 106j ustawy o VAT, powinna zawierać dane wskazujące na fakturę, której faktura korygująca dotyczy, w tym m. in. dane sprzedawcy i nabywcy, numer i datę wystawienia faktury korygowanej. W konsekwencji, wystawienie faktury korygującej może dotyczyć tylko kontrahentów bezpośrednio uczestniczących w rzeczywistej transakcji, potwierdzonej wystawieniem faktury. Nie ulega wątpliwości, że w opisanej sprawie mamy do czynienia z pomniejszeniem, czyli z odstępstwem od ustalonej ceny wyrobów przez Wnioskodawcę, który, co prawda, nie sprzedaje bezpośrednio towarów na rzecz Nabywcy, ale na podstawie odpowiednich umów udziela mu rabatu w formie wypłaty bonusu, co powoduje w istocie zwrot części ceny towarów. Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnej procedury dokumentowania takiego rabatu. Prawidłowym będzie więc posłużenie się sposobem dokumentowania określonym w odrębnych przepisach, a zwłaszcza w przepisach o rachunkowości. Jednym z nich jest wystawienie noty księgowej, a ściślej - noty uznaniowej, spełniającej wymogi zawarte w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Skoro w omawianej sytuacji Wnioskodawca nie może wystawić faktury korygującej na Nabywcę, to dla obniżenia podstawy opodatkowania VAT nie znajdzie zastosowania art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, gdyż odnosi się on wyłącznie do przypadków, w których wystawiono fakturę korygującą do faktury pierwotnej. W związku z tym Wnioskodawca może skorzystać z prawa do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego. W okolicznościach sprawy udzielany rabat pośredni staje się upustem - obniżką (rabatem), o którym mowa w art. 29a ust. 10 ustawy.

Skoro Wnioskodawca udziela rabatu obniżając tym samym swoje wynagrodzenie z tytułu dokonanej przez niego sprzedaży, to ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielonego rabatu. Wnioskodawca nabywa ww. prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego z momentem udzielenia rabatu, udokumentowanego wystawioną przez Wnioskodawcę notą na ten podmiot. Zatem przedmiotowego obniżenia może dokonać za okres rozliczeniowy, w którym dokona wypłaty rabatu na rzecz Nabywcy.

Podstawa prawna: art. 29a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.